Home WiadomościZe Świata Saletyni – Kraków: Policzmy naszych misjonarzy

Saletyni – Kraków: Policzmy naszych misjonarzy

Redakcja

Zakończył się 86. Tydzień Misyjny, obchodzony w tym roku pod hasłem „Głosić wiarę z radością”. Coroczne obchody Niedzieli Misyjnej i Tygodnia Misyjnego są okazją do informowania o tej podstawowej działalności Kościoła, ożywiania ducha misyjnego oraz różnych podsumowań.

Wielu polskich saletynów, realizując swoje szczególne powołanie misyjne, przebywa obecnie poza granicami ojczyzny. Prowincja polska zgromadzenia posiada placówki w Anglii, Belgii, Białorusi, Niemczech, Republice Czeskiej, Słowacji i Ukrainie. Łącznie w tych krajach posługuje 49 zakonników. 20 polskich saletynów pracuje także w innych prowincjach zgromadzenia: brazylijskiej, francuskiej, malgaskiej, północnoamerykańskiej i szwajcarskiej. Wielu z nich to misjonarze w sensie ścisłym, inni wspierają swoją posługą duszpasterską Kościoły lokalne.

Zgodnie z Konstytucjami, pierwszym celem Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów jest apostolstwo. Jest ono skierowane na budowanie i umacnianie Kościoła – wspólnoty wierzących. Saletyni, w duchu orędzia Matki Bożej objawionej w La Salette, wzywają do nawrócenia i pojednania, głoszą Ewangelię i sprawują sakramenty.

Od samego początku zgromadzenie realizowało swoje apostolstwo na dwa sposoby. Pierwszy to troska o lokalne wspólnoty wierzących przez głoszenie misji ludowych, rekolekcji czy prowadzenie parafii. Drugi to posługa na terenach misyjnych. W latach 1880-1892 saletyni prowadzili misję w Norwegii. W 1892 r. rozpoczęli posługę w Stanach Zjednoczonych, a w 1899 r. w Kanadzie. W tym samym roku kilku misjonarzy udało się na Madagaskar. Kiedy w wyniku prześladowań ze strony ówczesnego rządu saletyni w 1901 r. musieli opuścić Francję, zgromadzenie stopniowo objęło swą działalnością kolejne kraje. Obecnie saletyni posługują na 6 kontynentach w 27 państwach.

(gz)

Za: www.saletyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda