Home WiadomościZe Świata Saletyni: Ks. Generał o nowej misji w Tanzanii

Saletyni: Ks. Generał o nowej misji w Tanzanii

Redakcja

lasalette.info„A więc, moje dzieci, ogłoście to całemu mojemu Ludowi” Maryja w La Salette.

Drodzy Bracia,

Tych kilka słów są wysyłane do Was na drugi dzień po powrocie do Rzymu z Tanzanii, gdzie ks. Adilson i ja przeżywaliśmy niezapomniane chwile, które z pewnością są historyczne, w czasie inauguracji saletyńskiej wspólnoty w Rutete, w diecezji Bukoba, w Tanzanii, w związku z obchodami 170 rocznicy Zjawienia i obchodów Jubileuszowego Roku Miłosierdzia głoszonego przez papieża Franciszka.
Rozeznawanie trwało kilka lat, z udziałem diecezji Bukoba, Rady Generalnej, Rady Zgromadzenia i wreszcie całego Zgromadzenia, na szczęście zakończyło się 15 lipca 2016 roku wraz z przyjazdem do Tanzanii trzech naszych współbraci, aby rozpocząć pierwszą misję saletyńską w tym kraju.

W niedzielę, 17 lipca, ks. Adilson Schio, M. S. Wikariusz Generalny, ks. Rosanno Soriano, M. S. Prowincjał z Filipin i ja razem z trzema misjonarzami: ks. Manuelem dela Cruz, MS, (Filipiny) ks. Dileesh Poriamvelil, MS (Indie) i ks. Aldrinem Cenizal, MS (Filipiny), w towarzystwie bpa Dezyderiusza Rwoma, ordynariusza diecezji Bukoba i biskupa Metodego Kilaini, biskupa pomocniczego, zostaliśmy powitani przez kilkunastu diecezjalnych księży i około trzech tysięcy entuzjastycznych i odświętnie ubranych wiernych. Wszyscy chroniliśmy się przed palącym słońcem, w prowizorycznych namiotach postawionych na tę okazję przez wolontariuszy, wokół i przed zadaszonego ołtarza skonstruowanego na tę okazję.

Podczas Mszy, która trwała około 4 i pół godziny, 197 dzieci zostało ochrzczonych przez naszych misjonarzy, a 12 par zawarło małżeństwo. Na zakończenie uroczystości biskup pobłogosławił i intronizował figurę Matki Bożej z La Salette, i przedstawił wiernym misjonarzy, rozpoczynając w ten oficjalny sposób obecność saletyńską w tym wspaniałym kraju Tanzanii. Wcześniej, w homilii biskup oficjalnie ogłosił, że nowa Parafia będzie pod patronatem Matki Bożej z La Salette. Decyzja ta mówi wszystko i opisuje ciepły i entuzjastyczny klimat oraz szczere powitanie (Karibu w swahili) naszych trzech misjonarzy i głęboką wdzięczność i uznanie dla naszego Zgromadzenia przez diecezję Bukoba.

Po obiedzie uroczystości kontynuowano aż do godziny 18: 30 z piosenkami i tańcami typowymi dla tego regionu. Nasi misjonarze otrzymali wiele prezentów, wśród których było 7 małych kóz, kilkanaście kurczaków, kilka królików i kuchenka gazowa. W darach przyniesiono również różne szaty liturgiczne i inne rzeczy potrzebne w parafii.

Dom, w którym zamieszkają nasi współbracia, został zbudowany przez parafian. Jest skromny, ale wystarczająco obszerny i ma miły klimat. Ma prąd, ale nie ma bieżącej wody. Każdy z kapłanów ma pokój z łazienką i pokój do pracy. Istnieją wspólne pokoje: mały salon, jadalnia, oba są dobrze i mała kuchnia, i jeden dodatkowy pusty pokój.

Przewidując początkowe trudności w nauce języka, biskup przeznaczył kapłana diecezjalnego, aby był być z naszymi współbraćmi kilka miesięcy, aby pomóc im nauczyć się języka i poznać kulturę ludzi, przynajmniej dopóki nie uzyskają podstawową wiedzę na temat Swahili. Byliśmy bardzo zadowoleni i wdzięczni ks. Erikowi za jego chęć dzielenia swojego czasu i talentów z naszymi misjonarzami w tym okresie.

W imieniu całego Zgromadzenia Chciałbym wyrazić wdzięczność przede wszystkim trzem współbraciom, którzy wyrazili gotowość rozpoczęcia tej nowej misji, zupełnie nowego doświadczenia misyjnego w Tanzanii. Oczywiście naszą szczerą wdzięczność kierujemy do ich prowincji pochodzenia, Filipin i Indii, za pozytywną odpowiedź na moje wezwanie do ustanowienia tej nowej obecności Zgromadzenia w diecezji Bukoba.

Jak już powiedziałem im: ks. Manuel, ks. Dileesh i ks. Aldrin nie są w Tanzanii we własnym imieniu, ale w imieniu Zgromadzenia w odpowiedzi na prośbę miejscowego kościoła.
Nasz pobyt w Bukoba również dał nam możliwość sfinalizowania i podpisania umowy między diecezji Bukoba i Kongregacji, która określa warunki naszej obecności w tej diecezji.

Powierzam początek i rozwój i wzrost tej nowej misji NMP z La Salette, naszej Patronki i orędowniczki, aby pobłogosławiła ten misji Zgromadzenia, w tej 170-ej rocznicy swego miłosiernego Zjawienia na Górze Świętej. Proszę również każdego z nas o modlitwę, kal również tysiące Świeckich Saletynów, rozsianych po całym świecie, niech im towarzyszy na każdym kroku tej drogi i błogosławi każdy wysiłek naszych drogich współbraci w ziemi Tanzanii. Ich świętym obowiązkiem jest głoszenie Ewangelii naszego Pana Jezusa i przedstawianie orędzia pojednania, nadziei i miłosierdzia Pięknej Pani.

Wreszcie mogę wysłać adresy e-mail naszych pierwszych misjonarzy w Tanzanii, aby być w stanie wysłać do nich swoje życzenia, jako znak naszej braterskiej solidarności:
ks. Manuel dela Cruz, M.S .: [email protected].
ks. Dileesh Poriamvelil, M.S .: [email protected].
ks. Aldrin Cenizal, M.S ,: [email protected].

Z braterskim pozdrowieniem,
ks. Silvano Marisa, M. S.

Za: www.lasalette.info

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda