Home WiadomościZe Świata Saletyni: Zmarł były generał zgromadzenia

Saletyni: Zmarł były generał zgromadzenia

Redakcja

saletyni.plKs. Eugene G. Barrette MS, czternasty superior generalny Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette, zmarł w poniedziałek 6 lipca.

Urodził się 29 maja 1940 r. w Danielson w USA. Po ukończeniu szkół w Danielson, Killingly i Hartford 1 lipca 1960 r. rozpoczął nowicjat w zgromadzeniu saletynów w Bloomfield. Pierwsze śluby zakonne złożył 2 lipca 1961 r. Studia z filozofii i teologii odbył w Altamont, Ipswich i Rzymie, gdzie uzyskał licencjat kanoniczny z teologii duchowości. Ukończył także studia z filologii angielskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 27 maja 1967 r. w Ipswich.

Po święceniach pracował jako wykładowca w seminarium duchownym saletynów w Altamont, a następnie jako dyrektor międzynarodowego klerykatu w Rzymie.

W 1976 r. ks. Barrette został wybrany radnym generalnym oraz sekretarzem generalnym. W 1982 roku Kapituła Generalna powierzyła mu urząd przełożonego generalnego zgromadzenia. Był najmłodszym saletynem, który piastował tę funkcję. Był także autorem wielu opracowań, studiów i rozważań na temat charyzmatu pojednania, a zwłaszcza obszernego dossier odnowy saletyńskiej Reguły Życia.

Po zakończeniu kadencji i powrocie do Stanów Zjednoczonych pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Anny w Marietcie w stanie Georgia. Tam był pomysłodawcą programu duszpasterskiego dla chorych na AIDS. W 1993 roku został mianowany proboszczem w parafii pw. Dobrego Pasterza w Orlando na Florydzie. Po czterech latach został wikariuszem parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Smyrnie w stanie Georgia, gdzie wspierał formację religijną dorosłych, przygotowywał dorosłych do sakramentów, prowadził rekolekcje, dni refleksji, misje parafialne, a także grupy dyskusyjne.

W ostatnich latach „father Gene” należał do wspólnoty zakonnej w Hartford w stanie Connecticut. Ojciec był płodnym i poruszającym pisarzem. Napisał wiele artykułów do „The Georgia Bulletin” – oficjalnej gazety archidiecezji Atlanty i inne liczne publikacje.

Msza pogrzebowa w intencji ks. Eugene’a Barrette’a MS została odprawiona 9 lipca o godzinie 10.30 w kaplicy domu zakonnego w Hartford. Druga część obrzędów pogrzebowych odbędzie się w późniejszym czasie w sanktuarium w La Salette, gdzie pochowani są także inni generałowie zgromadzenia.

Prosimy o modlitwę w intencji naszego zmarłego Współbrata. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Amen.

(gz / hartfordcourant.com)

Za: www.saletyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda