Home WiadomościZe Świata Salezjanie – Dwustulecie: odliczanie dni do 16 sierpnia

Salezjanie – Dwustulecie: odliczanie dni do 16 sierpnia

Redakcja

Dzieli nas niewiele dni od daty 16 sierpnia, znaczącej kolejną rocznicę urodzin Ks. Bosko, i – zgodnie z zaleceniem Przełożonego Generalnego – od przejścia z pierwszego do drugiego etapu drogi poznania Świętego młodzieży. 

Przejścia, które nie zapomina o pierwszym etapie – historii – i kieruje się w stronę drugiego: pedagogii Ks. Bosko

Aby lepiej przygotować się do tego dnia ANS proponuje pewne punkty refleksji i sygnalizuje niektóre pomoce.

Ks. Chávez, w liście ogłaszającym obchody dwustulecia z 31 stycznia 2011 r., w ten sposób przedstawił treść drugiego etapu drogi przygotowania:

Pedagogia Ks. Bosko: 16 sierpnia 2012 – 15 sierpnia 2013
”Już przed kilku laty zwróciłem szczególną uwagę na znaczenie pogłębienia pedagogii Księdza Bosko; obecnie to spostrzeżenie zamierza być przełożone na program do zrealizowania w tym drugim roku przygotowań do obchodów dwustulecia. Tak pisałem: «Dziś koniecznym jest pogłębić pedagogię salezjańską, tzn. potrzebę studiowania i urzeczywistniania odnowionego systemu prewencyjnego, którego pragnął ks. Egidio Vigano… rozwinąć jego wielkie zalety, zmodernizować jego zasady, idee, wskazania; aby zinterpretować na dzisiaj jego podstawowe zamysły: większą chwałę Bożą i zbawienie dusz; żywą wiarę, niezachwianą nadzieję, duszpasterską miłość; dobrego chrześcijanina i uczciwego obywatela; trójmian „radość, nauka i pobożność”; zdrowie, naukę i świętość; pobożność, moralność i kulturę; ewangelizację i cywilizację. To samo należy powiedzieć, gdy idzie o główne ukierunkowania metody: sprawić wpierw, by cię polubiono, bardziej niż, by się ciebie bano; rozum, religia, dobroć; ojciec, brat, przyjaciel; duch rodzinny zwłaszcza na rekreacji; zdobycie serca; wychowawca poświęcony dla dobra swoich uczniów; pełna wolność skakania, biegania i hałasowania» (DRG 394, s. 11)

Wiązanka 2013 – Wzorem Księdza Bosko-wychowawcy ofiarujemy młodzieży Ewangelię radości stosując pedagogię dobroci – pomoże pogłębić temat drugiego roku. Prezentacja tematu oferuje punkty do refleksji i wskazania co do praktycznego działania dla poszczególnych grup Rodziny Salezjańskiej.

16 sierpnia będzie dniem uroczystym w wielu częściach salezjańskiego świata. Wiele Inspektorii zaplanowało różne wydarzenia, aby zaznaczyć to przejście od jednego roku do drugiego. W dzień urodzin Ks. Bosko peregrynująca urna z relikwią znajdzie się na Madagaskarze.

W Bazylice na Colle Don Bosco, miejscu urodzin świętego, będzie mieć miejsce oficjalna uroczystość z Eucharystią, której będzie przewodniczyć Przełożony Generalny ks. Pascual Chávez. Uroczystość ta będzie transmitowana o godz. 11.00 (GMT+2), w produkcji Missioni Don Bosco, w bezpośredniej transmisji telewizyjnej drogą satelitarną na Telepace i streamingu na www.missionidonbosco.tv. Bardzo oczekiwana jest homilia, jaką IX następca Ks. Bosko wygłosi z tej okazji.

Podejmowane są różne inicjatywy i proponowane rozmaite pomoce dla całego Zgromadzenia. Kilka tygodni temu zostały zaprezentowane plakat i logo dwustulecia, które ujednolicają drogę przygotowania pod względem graficznym.

Modlitwa do Ks. Bosko, przedstawiona w liście z 31 stycznia 2011 r., została także zatwierdzona jako modlitwa przygotowująca do KG 27. Również Przełożony Generalny, w liście ogłaszającym KG 27, wskazał na okoliczności wykorzystania jej w programie modlitewnym salezjanina: “Jest ona modlitwą wieczorną, która odpowiada porannej modlitwie zawierzenia Maryi Wspomożycielce” (DRG 413).

Również ostatnio została zrealizowana wersja video tej modlitwy, którą można pobrać i spożytkować na różnych dostępnych urządzeniach przenośnych.

W ostatnich dniach także została wprowadzona uaktualniona wersja znanej aplikacji iBreviary z Salezjańskim Proprium Liturgicznym, dostępna na chwilę obecną dla urządzeń mobilnych IOS w języku włoskim, angielskim i francuskim, a w najbliższym czasie – także dla tych z systemem operacyjnym adroid.

W sekcji E-SDB strony sdb.org są dostępne teksty trzech biografii napisanych przez Ks. Bosko – Michała Magone, Dominika Savio i Francesco Besucco – w języku włoskim i angielskim.

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda