Home WiadomościZe Świata Salezjanie i zwalczanie ubóstwa w zapobieganiu zakażeniom HIV

Salezjanie i zwalczanie ubóstwa w zapobieganiu zakażeniom HIV

Redakcja

W piątek, 10 lutego 2012 r., ks. Thomas Brennan sdb, reprezentujący Zgromadzenie Salezjańskie przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, zorganizował i prowadził forum na temat: “Ubóstwo: jedna z przyczyn i konsekwencja zakażenia XIV”.

W czasie tego forum, powiązanego ze spotkaniem Komisji ONZ ds. Rozwoju Społecznego, podniesiono dość znaczące kwestie i omówiono wpływ zakażeń HIV na poszczególne jednostki, rodziny i społeczeństwo.

Pierwszym prelegentem był dr Joyce Hunter, lekarz z Centrum Badań Klinicznych nad zakażeniem HIV, z międzynarodowej organizacji rozwoju i ochrony zdrowia “Deutsche Stiftung Weltbevoelkerung” (DSW). Dr Hunter, badacz o wielkim doświadczeniu, przedstawił aktualne dane dotyczące tego wirusa wśród nastolatków i ukazał jako naglące wyzwanie fakt, iż 3,8 miliona osób poniżej 15. roku życia jest zakażonych HIV.

Eric Sawyer, konsultant Programu Współpracy Towarzystwa Cywilnego “UNAIDS”, przybliżył inicjatywę “Ubóstwo: wpływ i implikacje w kierunku Trzech Zer”, łączącego się z programem realizowanym przez UNAIDS, ukierunkowanym na trzy zera: zero nowych zakażeń, zero ofiar śmiertelnych z powodu zakażenia i zero dyskryminacji. Pan Sawyer przedstawił stan badań nad HIV, postawy społeczne i konieczność stawienia czoła temu problemowi w każdym kraju, ze świadomością, że dotyczy to wszystkich narodów, i że potrzeba koniecznie na nowo przeanalizować własne postawy i zachowania.

Zakażenie HIV i jego wpływ na rodziny i społeczności na obszarze Indii zostało omówione przez ks. Felixa Jones’a SVD, z “VIVAT International”, w prelekcji pt. “HIV popycha rodziny i jednostki do najbardziej skrajnego ubóstwa”. Ze sprawozdania z  jego działalności, łączącej się z pracą wśród około 8 000 osób, wynika, że w przypadku osób żyjących już w sytuacji wystarczającego ubóstwa, zakażenie HIV jeszcze dodatkowo pogłębia ten stan ubóstwa i w konsekwencji – desperację ludności.

Następnie pani profesor, reprezentująca “Zdrowie Pubiczne w Mieście” i dyrektorka Centrum Zdrowia Publicznego Miasta oraz Stowarzyszenia “Hunter College”, dr Beatrice J. Kraussm, wygłosiła swoją prelekcję na temat zogniskowania zakażenia HIV na terenie “Lower East Side” na Manhattanie, co powoduje napięcia w rodzinach i traumę, przede wszystkim wśród dzieci.

I na koniec, ks. Thomas Brennan w swoim wystąpieniu ustosunkował się do odpowiedzi, jakie społeczeństwo może zaoferować w zakresie zwalczania zakażenia HIV i ubóstwa.

W konfrontacji opinii, która miała miejsce po prelekcjach, uwypuklono znaczenie licznych czynników, które mogą być tutaj pomocne: edukacja, prewencja, zmiana postaw, odpowiedzialne zachowania, troska i współczucie dla chorych i dostęp do lekarstw.

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda