Home WiadomościZe Świata Salezjanie – Izrael: Mur nas nie dzieli

Salezjanie – Izrael: Mur nas nie dzieli

Redakcja

Niektóre z artykułów, jakie zostały opublikowane w ostatnich dniach grudnia w Izraelu, a do których potem powrócił znany włoski dziennik “La Repubblica”, pobudziły przełożonych Salezjanów i Córek Maryi Wspomożycielki, znajdujących się w Ziemi Świętej, do uwypuklenia swojego stanowiska i wypowiedzenia się na temat jakości wzajemnych relacji w kontekście budowy muru biegnącego wzdłuż terenów Cisjordanii, mającego zapewnić bezpieczeństwo państwu izraelskiemu.

We wspólnym komunikacie ks. Giovanni Laconi, dyrektor placówki salezjańskiej, i siostra Adriana Grasso, dyrektorka dzieła Córek Maryi Wspomożycielki w Cremisan, zaświadczają o pełnej zgodzie, jaka panuje pomiędzy siostrami i salezjanami, którzy od 1891 r. służą miejscowej społeczności poprzez dzieła społeczne i działania edukacyjne o zasięgu międzynarodowym.

Oto treść komunikatu:

Odnosząc się do artykułów, jakie ukazały się w ogólnokrajowym dzienniku i online, Siostry Salezjanki i Salezjanie Zakonnicy z Cremisan stwierdzają wyraźnie, że nie istnieje pomiędzy nimi żadne nieporozumienie i nie zajmują odmiennych stanowisk w kwestii budowy “muru”.

Obie wspólnoty zakonne są autonomiczne, gdy chodzi o organizację własnej działalności na rzecz miejscowej ludności, ale zawsze żyły i dotąd żyją w doskonałych relacjach i wzajemnym poszanowaniu.

Zawsze wyrażały swój sprzeciw wobec budowy “muru”, a także dawały wyraz, w formach uważanych za najbardziej odpowiednie, swojej solidarności z rodzinami palestyńskimi z Beit Jala, które z powodu budowy “muru” doświadczają niesprawiedliwości i zostały odcięte od terenów będących ich własnością.

W Cremisan Siostry Salezjanki prowadzą przedszkole i szkołę podstawową oraz Ośrodek Młodzieżowy, ukierunkowane na integralne wychowanie dzieci i młodzieży, którzy do nich uczęszczają, a którzy są przyjmowani bez żadnej różnicy, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej potrzebujących.

Zakonnicy Salezjanie są obecni w Cremisan od 1891 r. Pierwszą formą ich działalności była działalność formacyjna na rzecz młodych zakonników z różnych części świata (pochodzacych z przeszło 20 krajów), co nadal czynią w ramach Centrum Studiów Teologicznych. Po przeniesieniu go do Jerozolimy „Ratisbonne” planuje się restrukturyzację budynków, aby zainicjować Międzynarodowe Centrum Formacji Ciągłej, które będzie służyć młodym i dorosłym z całej Rodziny Salezjańskiej (obecnej w 132 krajach), a także zainteresowanym instytucjom lokalnym.

Działalność związana z produkcją winą zawsze plasowała się w czołówce pod względem technicznym i jakościowym, a ostatnio zyskała także uznanie na poziomie międzynarodowym. Dzięki niej ma pracę przeszło dwadzieścia rodzin z okolicy i możliwe jest pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem działalności wychowawczej i edukacyjnej przez Salezjanów w Ziemi Świętej”.

ANS – Cremisan

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda