Home WiadomościZe Świata Salezjanie: Kapituła Generalna 27 w liczbach

Salezjanie: Kapituła Generalna 27 w liczbach

Redakcja

Na niespełna dwa tygodnie przed rozpoczęciem Kapituły Generalnej 27 (KG27) Zgromadzenia Salezjańskiego docierają pierwsze, oficjalne dane dotyczące tego wydarzenia. Zgodnie z listą, sporządzoną przez ks. Francesco Maraccaniego, Postulatora generalnego Zgromadzenia, delegatów z prawem głosu i zaproszonych jest 220.

“Najwyższa władza nad całym Zgromadzeniem należy do Kapituły generalnej” – czytamy w artykule 120 Konstytucji salezjańskich. Tak więc nie może dziwić, że jako najwyższy organ, który omawia ważniejsze sprawy Zgromadzenia i ustanawia prawa dla całego Towarzystwa, Kapituła chce być w jak największym stopniu reprezentowana przez swoich członków.

Na KG 27 będzie reprezentowanych 58 krajów: największą grupę stanowią Włosi – 34 osoby, po nich są przedstawiciele Indii – 31, Hiszpanie – 20, Brazylijczycy – 13 oraz Polacy – 10. Te pięć grup reprezentuje kraje, w których Zgromadzenie jest najbardziej ropowszechnione i zakorzenione w społeczeństwie, a które, praktycznie biorąc, obejmują połowę uczestników Kapituły (108 na 220). Po drugiej stronie znajdują się 22 kraje, które będą mieć po jednym uczestniku z prawem głosu: idąc od Kanady po Indonezję i od Węgier po Zimbabwe.

Gdy chodzi o regiony przynależności, oprócz 15 członków Rady Generalnej, sekretarza generalnego i prokuratora genralnego, będzie uczestniczyć 32 ojców kapitulnych z Europy Północnej, 26 z Ameryki Środkowej i Ameryki Północnej (Interameryka) oraz Azji Południowej, 24 z Afryki-Madagaskaru, 21 z Ameryki Łacińskiej-Stożka Południowego oraz Azji Wschodniej-Oceanii, 20 z Włoch-Bliskiego Wschodu i 17 z Europy Zachodniej. Do nich dołącza dwóch z Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego, jeden ze wspólnoty Domu Generalnego i 13 zaproszonych.

Pod względem języków, chociaż kapitulni będą się posługiwać wielu innymi, w oficjalnej komunikacji będzie używanych 5 języków:

  • angielski, główny język dla 74 kapitulnych;
  • włoski, główny język dla 64 kapitulnych;
  • hiszpański, główny język dla 56 kapitualnych;
  • portugalski, główny język dla 15 kapitulnych;
  • i francuski, główny język dla 10 kapitulnych.

Co do ciekawostek: ks. Sajeewaka Paul, delegat ze Sri Lanki, urodzony 1 stycznia 1980, będzie najmłodszym uczestnikiem, zaś najstarszym – ks. Maraccani, urodzony 30 października 1936 r.

W KG 27 po raz pierwszy będzie uczestniczyć 127 członków, natomiast 64 salezjanów brało udział w KG 26; 59 kapitulnych uczestniczyło już w jakiejś poprzedniej Kapitule; 20 kapitulnych brało udział już przynajmniej dwa razy w Kapitule; 5 kapitulnych uczestniczyło w trzech kapitułach, zaś 4 kapitulnych brało udział w 4 kapitułach

Wyróżnia się wśród nich ks. Josef Grünner, inspektor niemiecki, który pięciokrotnie uczestniczył w kapitule, a nieosiągalny jest pod tym względem ks. Maraccani, który ośmiokrotnie brał udział w kapitule.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda