Home WiadomościZe Świata Salezjanie – Kapituła Generalna: Dokument Roboczy

Salezjanie – Kapituła Generalna: Dokument Roboczy

Redakcja

Komisje przedkapitulne, powołane w kontekście najbliższej Kapituły Generalnej 28 (KG28) Zgromadzenia, zajmujące się odpowiednio tematem Kapituły i aspektami prawnymi, zakończyły redakcję “Dokumentu roboczego” KG28. Dokument został opracowany przez członków obu Komisji w czasie dwóch spotkań, które odbyły się w Siedzibie Generalnej Salezjanów w Rzymie w ubiegłym miesiącu (od 9 do 20 i od 23 do 30 września). W tych dniach dotrze on do wszystkich inspektorii.

W czasie swojego spotkania Komisja przedkapitulna zajmująca się tematem Kapituły (i związanej z nim treściami) uważnie przeanalizowała materiały, które dotarły z różnych inspektorii, a także od grup współbraci  czy poszczególnych współbraci, jak również sugestie przekazane przez młodzież.

W podobny sposób Komisja przedkapitulna, zajmującą się aspektami prawnymi, zgromadziła zarówno zastrzeżenia, o ustosunkowanie się co do których poprosiły ją różne Kapituły inspektorialne, jak i uwagi, które przekazali jej Przełożony Generalny i jego Rada.

Owocem pracy tych Komisji jest obecny “Dokument roboczy”, zredagowany dokładnie w tym celu, aby stanowić bazę rozeznania dla 243 ojców kapitulnych, którzy od 16 lutego do 4 kwietnia 2020 roku zgromadzą się w Turynie-Valdocco, aby wspólnie odpowiedzieć na pytanie: “Jacy salezjanie dla współczesnej młodzieży?”.

Na koniec tego rozeznania Kapituła Generalna, jako najwyższa władza całego Zgromadzenia, zatwierdzi Dokument końcowy, który będzie owocem obrad tej Kapituły.

Wspomniany Dokument roboczy został podzielony, ze względów praktycznych, na dwie części, które dotyczą: tematu Kapituły i aspektów prawnych.

Podczas gdy ta ostatnia dotyczy różnych wyzwań związanych z życiem Zgromadzenia i rozwiązań prawnych, które mogą być wprowadzone, by stawić im czoła, na poziomie zmian poszczególnych artykułów Konstytucji i innych kluczowych dokumentów Zgromadzenia, tak treści związane z tematem Kapituły zostały ujęte w trzech częściach, które przywołują układ procesu rozeznania, jaki został zaproponowany w Adhortacji apostolskiej papieża Franciszka Evangelii Gaudium (rozpoznać, zinterpretować, wybrać), z których każda odnosi się do trzech grup tematycznych, składających się na główny temat:

priorytet salezjańskiego posłannictwa wśród współczesnej młodzieży; profil salezjanina dla współczesnej młodzieży; razem ze świeckimi w posłannictwie i w formacji.

Członkowie Komisji, pod kierunkiem ks. Stefano Vanolego, kierownika KG28, świadomi, że ten proces rozeznania nie może być realizowany bez kierownictwa Bożego, napisali we wprowadzeniu do “Dokumentu roboczego”: “W tej epoce zmian Duch Święty prowadzi Kościół w kierunku nowej młodości… Jesteśmy pewni, że Pan Jezus tak, jak kierował doświadczeniem synodalnym, tak również pokieruje drogą naszego Zgromadzenia w kierunku nowych horyzontów posłannictwa”.

Angielski:

Dokument roboczy dotyczący Tematu

Dokument roboczy dotyczący aspektów prawnych

Włoski:

Strumento di Lavoro sul Tema

Strumento di Lavoro sugli Aspetti Giuridici 

Za: www.sdb.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda