Home WiadomościZe Świata Salezjanie – KG27: czwarty tydzień

Salezjanie – KG27: czwarty tydzień

Redakcja

Z dniem wczorajszym, 17 marca, rozpoczął się dla ojców kapitulnych czwarty tydzień prac, gdy uwzględnimy także czas pielgrzymki do miejsc salezjańskich i rekolekcji.

Jak zwykle, na początku nowego tygodnia Przełożony Generalny zabrał głos, aby podsumować dotychczas przebytą drogę: “Istotne jest utrzymanie tego klimatu pogody, dzielenia się, pracy i modlitwy, aby dobrze wykonać zadania i w ten sposób dotrzeć do wyborów. Wszystko dobrze się zapowiada, tzn. w tym tygodniu będziemy w stanie w przewidzianym czasie zatwierdzić najbardziej pilne propozycje komisji prawnej (te, które będą wymagać zatwierdzenia Stolicy Apostolskiej) i opracować pierwszą wersję dokumentu kapitulnego przed rozpoczęciem tygodnia rozeznania i wyborów”.

Spoglądając w przyszłość, ks. Chávez zachęcił “do bycia bardziej wyrazistymi i odważnymi w kreśleniu wielkich linii ukierunkowanych na przyszłość Zgromadzenia, a zwłaszcza w określeniudrogi do zrealizowania, w taki sposób, by te linie rzeczywiście ustawiły nas w harmonii z modelem Kościoła wychodzącego na zewnątrz i misyjnego, o jakim śni papież Franciszek. Ten sen może się spełnić, jeśli będą nowi działacze duszpasterscy, głęboko odnowieni, prawdziwi uczniowie misjonarze. Samo nawrócenie osobiste, bez nawrócenia duszpasterskiego i strukturalnego, nie jest wystarczające. Nawrócenie duszpasterskie i strukturalne bez nawrócenia osobistego jest niemożliwe”.

Tak więc jawi się jako konieczne “odnowione opowiedzenie się za Jezusem, Jezusem Ewangelii, Bogiem-Człowiekiem; wybór prawdy, człowieczeństwa i służby, wolny od wszelkiej rutyny, który pomoże nam odkryć Boga (quaerere Deum) poprzez intensywne doświadczenie w Jezusie Boga, i odkryć człowieka (quaerere hominem) poprzez miłość do współbraci i młodzieży”.

Chodzi tu o rzeczywistość, w której żyje się kulturą “dążącą do stylów bycia i życia przeciwnych naturze i godności istoty ludzkiej. (…) Nasza praca wychowawczo-duszpasterska musi pomóc przemienić to społeczeństwo”.

Następnie, miały miejsce dyskusja i głosawanie-sondaż odnośnie do sposobów wyboru radców sektorów i regionalnych, i przedstawiono pewne propozycje w odniesieniu do niektórych celów, jakie postawiono przed obecną Kapitułą Generalną: rewizja całej struktury Rady Generalnej, weryfikacja struktur animacji i zarządu centralnego Zgromadzenia oraz przemyślenie, pod względem organizacyjnym i strukturalnym, dykasterii posłannictwa salezjańskiego (duszpasterstwa młodzieży, misji i komunikacji społecznej).

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda