Home WiadomościZe Świata Salezjanie: Konsulta światowa ds. Misji

Salezjanie: Konsulta światowa ds. Misji

Redakcja

W dniach 28-30 stycznia odbyło się trzecie posiedzenie Konsulty Światowej ds. Misji. Spotkanie, wplecione w ramy uroczystości św. Jana Bosko, miało miejsce na Valdocco, w Turynie, skąd od 1875 r. do dnia dzisiejszego wyruszyło 11 000 misjonarzy.

Było to trzecie spotkanie Konsulty światowej ds. Misji po Kapitule Generalnej 26. Program zarządu i animacji Przełożonego Generalnego i jego Rady na sześciolecie 2008-2014 zakłada, traktując to jako narzędzie refleksji misyjnej, powołanie Konsulty, która będzie zwoływana co dwa lata; dwa poprzednie spotkania odbyły się w Rzymie we wrześniu 2008 r. i październiku 2010 r.

W posiedzeniu Konsulty, zwołanym przez Radcę ds. Misji, ks. Václava Klementa, uczestniczyli członkowie tegoż Dykasterium: ks. Alfred Maravilla i ks. José Anikuzhikattil, a także różni salezjanie zaangażowani na polu misyjnym, jak również s. Bernarda Santamaria, Córka Maryi Wspomożycielki z Sektoru ds. Misji, Salezjanin Współpracownik i Delegat świecki ds. animacji misyjnej na poziomie inspektorii. Reprezentowali oni różne obszary geograficzne: Afrykę, Amerykę, Azję i Europę. Droga współdziałania na poziomie posłannictwa salezjańskiego została uwypuklona przez udział Radcy ds. Komunikacji Społecznej, ks. Filiberto Gonzáleza, i ks. Rafaela Borgesa – z Dykasterium ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Dwa cele przyświecały obradom, w których uczestniczyło 16 osób: ocena sześciolecia 2008-2014 w odniesieniu do sektora Misji i określenie strategicznych procesów dotyczących rozwoju kultury misyjnej w Zgromadzeniu i Rodzinie Salezjańskiej.

W braterskim klimacie, który docenili wszyscy uczestnicy, Konsulta wniosła swój wkład w ocenę Programu Przełożonego Generalnego i jego Rady na obszarach: powołanie-formacja, animacja i solidarność misyjna. Refleksja zasadzała się na danych dotyczących wysłania 320 misjonarzy w dziesięcioleciu 2002-2012, oceny Dni Studium, towarzyszenia Delegatom ds. animacji misyjnej (DIAM), programów rozwoju 8 nowych ośrodków misyjnych oraz gromadzenia dobrych praktyk do “Księgi zasobów”.

Następnie, w świetle artykułu 138 Konstytucji salezjańskich, który określa zadania Radcy – pobudza w całym Towarzystwie ducha i zaangażowanie misyjne, koordynuje inicjatywy i ukierunkowuje działalność misyjną oraz zapewnia odpowiednią formację misyjną – zasugerowano dalszą kontynuację cyfrowego wydania “Cagliero11”, dwurocznych seminariów DIAM, dzielenia się materiałami pomiędzy członkami Rodziny Salezjańskiej i wsparcie dla Biur rozwoju i planowania.

Ponadto, wyłoniły się pewne obserwacje dotyczące troski o formację misyjną, mentalności co do współdziałania pomiędzy sektorami animacji misyjnej i szczególnego zainteresowania specyficznymi rozwiązaniami, jakie mają miejsce w poszczególnych regionach. W odniesieniu do przyszłego sześciolecia wskazano na rozwój formacji do interkulturowości w posłannictwie i życiu wspólnotowym.

Poza sesjami roboczymi uczestnicy Konsulty odwiedzili wspólnotę na Valsalice, gdzie w przeszłości mieścił się Dom formacji misyjnej, siedziba Ośrodka misyjnego i Ośrodek produkcji filmowej „Missioni Don Bosco”.

Gdy chodzi o działalność animacyjną Dykasteriów Posłannictwa Salezjańskiego, w nabliższych tygodniach przewidziane są dwie inne Konsulty światowe. Istotnie, po tej związanej z Misjami, są przewidziane dwie kolejne: Duszpasterstwa Młodzieżowego (4-8 lutego) i Komunikacji Społecznej (11-14 kwietnia).

ANS – Turyn

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda