Home WiadomościZe Świata Salezjanie – Niemcy: Postrzegać prawdę kulturową jako bogactwo, a nie jako problem

Salezjanie – Niemcy: Postrzegać prawdę kulturową jako bogactwo, a nie jako problem

Redakcja

W dniach 24-29 stycznia 31 ludzi młodych z różnych placówek salezjańskich z 11 krajów świata spotkało się w Bonn (Niemcy), odpowiadając na zaproszenie NGO “Don Bosco Jugend Dritte Welt”. Tematem spotkania była imigracja i wymiana kulturowa, a jego mottem było: “Tolerancja, Poszanowanie, Akceptacja”.

Przeszło 33 miliony osób z całego świata emigruje z powodu wojen, klęsk żywiołowych, głodu, braku perspektyw i ubóstwa. Często młodzi są tymi, którzy poszukują lepszej przyszłości, będąc przekonanymi, że nie znajdą jej w swoich krajach.

Aby porozmawiać o tym zjawisku, które bezpośrednio dotyka także wielu młodych uczestniczących w tej konferencji – czy to dlatego, że są emigrantami, czy to z powodu tego, że pochodzą z krajów, w których to zjawisko się rozprzestrzeniło – w Bonn spotkała się grupa ludzi młodych, zaangażowanych społecznie i aktywnych, byłych wolontariuszy, pracujących z dziećmi ulicy i studentów nauk politycznych, z których wielu posiada doświadczenie w pracy z młodzieżą w środowiskach salezjańskich.

Na pierwszym miejscu uczestnicy analizowali, także poprzez zabawne zajęcia dynamiczne, swoje stereotypy i uprzedzenia, aby dojść do zrozumienia całości swojego działania i znaczenia odpowiedzialności. Następnie starano się włączyć także zwykłych ludzi w debatę na temat migracji: za pomocą muzycznego „flash-mob” w ośrodku w Bonn starano się przykuć uwagę przechodniów i, w przyjazny sposób, przekonać ich do napisania na wielkim plakacie, rozłożonym na środku placu, swoją opinię na ten temat.

Najbardziej znaczącym momentem całego tygodnia była prezentacja końcowych wniosków konferencji młodzieżowej, zrealizowanej w formie warsztatów teatralnych. Młodzi przedstawili sceny typowe dla życia imigrantów, z wizytami u lekarza, także bez ubezpieczenia sanitarnego, poszukiwaniem pracy czy trudnymi warunkami pracy. Przyglądającą się publiczność, zgromadzoną w „Don Bosco Forum”, poproszono o interwencję i zmianę sytuacji za każdym razem, kiedy uznała to za stosowne. W ten sposób powstał interesujący projekt, który został nazwany “Teatrem Uciśnionych”.

Poza wizytą w mieście i chwilami rozrywki, ktore zjednoczyły i scaliły grupę, na uwagę zasługują także wizyta w “Domu Prawdy” w Bonn i przedstawienie kilku znaczących świadectw, jak to dra Ruperta Neudecka, założyciela “Cap Anamur”, pracującego wśród uchodźców, albo – salezjanina koadiutora, Charlesa Tabana, pochodzącego z Południowego Sudanu, który mówił o swojej ucieczce z Sudanu i swojej pomocy, jakiej udzielił innym uciekinierom udającym się do Południowego Sudanu.

Sympozjum zostało sfinansowane przez Fundusz Dialogu Międzynarodowego Kasy Oszczędzności Bonn i miasta Bonn, i był możliwy także dzięki wsparciu licznych salezjańskich organizacji na świecie, a wśród nich, na pierwszym miejscu, „Don Bosco Youth Net”.

ANS – Bonn

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda