Home WiadomościZe Świata Salezjanie: Nowa parafia w Sztokholmie

Salezjanie: Nowa parafia w Sztokholmie

Redakcja

7 stycznia miała miejsce historyczna uroczystość przekazania nowej parafii, pod wezwaniem św. Botvida w Fittji (Sztokholm), salezjanom z Inspektorii św. Wojciecha z siedzibą w Pile.

Wydarzenie to można nazwać historycznym, gdyż po raz pierwszy w historii inspektorii pilskiej, salezjanie objęli duszpasterstwo parafii w dużym Sztokholmie.

Pierwszym proboszczem nowej parafii został mianowany ks. Zdzisław Lepper SDB. Uroczystościom oficjalnego erygowania parafii i mianowania proboszcza parafii przewodniczył JE Ks. Biskup Anders Arborelius, ordynariusz katolickiej diecezji Sztokholmu. W uroczystości wzięło udział 15 kapłanów a wśród gości znaleźli się m.in. delegat ks. inspektora, ks. Witold Drzyzgiewicz, poprzedni rektor kościoła, ks. Mariusz Chamarczuk, proboszczowie miejscowych parafii i współbracia salezjanie na czele z ks. dyrektorem Ryszardem Flakiewiczem.

Niewielki kościół pod wezwaniem św. Botvida był szczelnie wypełniony miejscowymi wiernymi i gośćmi. Podczas Eucharystii ks. proboszcz nominat odnowił wobec biskupa miejsca ślubowanie przyrzeczeń kapłańskich. Ponadto ks. wikariusza biskupa odczytał dekret powstania nowej parafii i mianowania proboszcza. Całość była ujęta w pięknej liturgii przeplatanej śpiewami w wykonaniu rożnych grup narodowych.

Na koniec Mszy św. ks. ekonom Witold Drzyzgiewicz, w imieniu ks. inspektora, podziękował ks. biskupowi za powierzenie parafii salezjanom. Wyraził również nadzieję na kontynuację współpracy na polu duszpasterskim i życzył nowemu proboszczowi wielu łask Bożych i opieki Matyki Najświętszej w prowadzeniu nowego dzieła.

Parafia św. Botvida położona jest na południe od Sztokholmu (około 15 km od centrum). Tworzą ją przede wszystkim imigranci z 40 narodowości, w liczbie ok. 4400. Najliczniejszą grupę stanowią: Polacy, Filipińczycy oraz pochodzący ze Sri-Lanki i Ameryki Południowej.

Po uroczystej Eucharystii miała miejsce wspólna agapa połączona z obficie zastawionym stołem różnych smakołyków. Dopełnieniem całej uroczystości były wystrzelone fajerwerki na cześć nowego proboszcza i nowej parafii. Gratulacji nie było końca…

Przejęcie parafii w obrębie dużego Sztokholmu napawa nadzieją i optymizmem, że posłannictwo salezjańskie w duchu ks. Bosko będzie jeszcze lepiej znane w środowisku szwedzkim i przyczyni się do duchowego rozwoju całej wspólnoty salezjańskiej im św. Jana Bosko w Sztokholmie.

Ks. Zdzisław Lepper SDB, proboszcz
pila.salezjanie.pl

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda