Home WiadomościZe Świata Salezjanie: Światowy Dzień Uchodźcy – apel

Salezjanie: Światowy Dzień Uchodźcy – apel

Redakcja

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło dzień 20 czerwca Światowym Dniem Uchodźcy na znak solidarności z Afryką, kontynentem, na którym znajduje się największa liczba uchodźców na świecie. Na poziomie salezjańskim Prokura Misji Salezjańskich z Madrytu kieruje apel o pomoc dla uchodźców w Kenii: “Kakuma jest przepełniony”.

“Obóz dla uchodźców w Kakuma jest obecnie przepełniony” – takie stwierdzenie padło w komunikacie Misji Salezjańskich z Madrytu, który przytacza świadectwo ks. Philipa Sajana, salezjanina misjonarza, który pracuje w środkowej Kenii. Obóz w Kakuma znajduje się na północnym obszarze tego afrykańskiego kraju i mieści przeszło 96 000 osób. Blisko 50% to uchodźcy, którzy zbiegli z Somalii, “ale zwiększa się ilość osób, które przybywają z Południowego Sudanu z racji problemów, które dotykają cały kraj, a także z Burundi”.

Misjonarze salezjańscy pracują od wielu lat w Kakuma. Tutaj, oprócz wykonywania najbardziej pilnych zajęć, starają się myśleć długoterminowo, i dlatego prowadzą kursy zawodowe i alfabetyzacji dla uchodźców”. „Około połowa uchodźców liczy mniej niż 18 lat i trzeba ich podtrzymać w nadziei” – kontynuuje ks. Sajan. „Wiele osób jest zainteresowanych kursami języka angielskiego i informatyki, ale nie możemy wszystkim pomóc z powodu braku środków. Potrzebujemy bardziej odpowiednich przestrzeni do kształcenia, nowych komputerów i materiałów. Poza tym jest przeszło 200 dzieci, które chodzą do szkoły i potrzebują zeszytów i pomocy szkolnych”.

Prokura Misyjna z Madrytu w tym Światowym Dniu Uchodźcy nie zapomina, że na świecie jest przeszło 44 miliony osób, które znajdują się daleko od swoich domów; jest to największa ilość w ostatnich 15 latach według danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR po angielsku). Ostatnio odnotowuje się przeszło 300 000 osób, które uciekły z północy Mali; 2 miliony uciekło po klęskach żywiołowych, a od 1200 do 1500 osób ucieka każdego miesiąca z Kolumbii do Ekwadoru przed grupami paramilitarnymi.

Inne dane statystyczne wskazują, że 80% uchodźców pochodzi z krajów biednych, a 75% ucieka do pobliskich krajów. 50% uchodźców, którzy zostali objęci opieką UNHCR to Afgańczycy i Irakijczycy, a połowa ogólnej liczby uchodźców na świecie – tj. ok. 22 miliony – liczy poniżej 25 lat.

Dzisiaj liczne kraje świata angażują się w różne działania, aby uwidocznić ten problem. Poprzez marsze, konferencje, kampanie, spotkania uniwersyteckie, spotkania NGO, debaty publiczne, wystawy fotograficzne i specyficzne programy, realizowane w oparciu o środki komunikacji społecznej – usiłuje się uwrażliwić opinię publiczną na ból i cierpienie uchodźców.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda