Home WiadomościZe Świata Salezjanie świętują 40 lat swojej obecności na Samoa

Salezjanie świętują 40 lat swojej obecności na Samoa

Redakcja

W sobotę, 31 sierpnia, arcybiskup Alapati Lui Mata’eliga z Apia odprawił Eucharystię w kościele pw. św. Jana Bosko w mieście Sinamoga z okazji 40-lecia obecności salezjanów na Samoa. Koncelebrowali: przełożony inspektorii Australii-Pacyfiku – ks. William Matthews, ekonom inspektorialny ks. Peter Carroll, delegat inspektorialny dla Pacyfiku – ks. Vito Pau Petelo, a także wielu kapłanów diecezjalnych i spora liczbą salezjanów, wśród których znaleźli się także ks. James Adayadiel i ks. Sebastian Chacko, którzy przybyli tam 40 lat temu.  

Szczególnie licznie zgromadzili się uczniowie szkół i wierni z salezjańskich parafii, którzy wraz z salezjanami podzielali radość z powodu tej znaczącej rocznicy.

W czasie swojej homilii arcybiskup Alapati Lui Mata’eliga zachęcił dorosłych i rodziców z Samoa do kochania i wychowania swoich dzieci i młodzieży oraz traktowania ich jak sobie równych.

Na zakończenie Eucharystii ks. Will Matthews, w towarzystwie Edny Mary MacDonald, inspektorki CMW, odsłonił i poświęcił nową figurę św. Jana Bosko, którą została umieszczona w kaplicy wspólnoty, a dokładniej przy wejsciu do szkoły technicznej im. Księdza Bosko w Alafua.

Celebracja eucharystyczna zakończyła się tradycyjnym świętem “fiafia” w pomieszczeniach wspomnianej szkoły technicznej, które zostało ubogacone pieśniami, poczęstunkiem, przedstawieniami i tradycyjnymi tańcami.

Obecnie w mieście Alafua salezjanie prowadzą prenowicjat, ośrodek powołaniowy i zawodowy, oratorium i parafię. W salezjańskiej szkole w Alafua pracuje 22 wychowawców, dwuosobowy personel, pięciu salezjanów, a uczęszcza doń 198 uczniów – 47 to uczniowie pierwszego roku. Warto dodać, że liczba zapisanych do tej szkoły w porównaniu z rokiem ubiegłym to wzrosła o74%.

W sumie na całej Samoa znajduje się dziesięciu profesów.

(ANS – Alafua)

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda