Home WiadomościZe Świata Salezjanie: W Sztokholmie rozpoczęła się wizytacja nadzwyczajna w inspektorii pilskiej

Salezjanie: W Sztokholmie rozpoczęła się wizytacja nadzwyczajna w inspektorii pilskiej

Redakcja

8 sierpnia, po dwóch tygodniach nauki języka polskiego w Szczecinie, w salezjańskiej wspólnocie św. Józefa w Szczecinie, ks. Václav Klement, wizytator nadzwyczajny “ad nutum” i “pro tempore”, rozpoczął wizytację nadzwyczajną w Inspektorii Pilskiej pw. św. Wojciecha (PLN), w inspektorii, która posiada dzieła i placówki w czterech krajach: w Polsce, Gruzji, Rosji i Szwecji. Ks. Klement rozpoczął wizytację nadzwyczajną właśnie od wspólnoty znajdującej się w stolicy Szwecji, w Sztokholmie. Zakończenie wizytacji nadzwyczajnej jest przewidziane 19 grudnia tego roku spotkaniem z dyrektorami i Radą inspektorialną.

Inspektoria PLN liczy 260 salezjanów w 32 wspólnotach kanonicznie erygowanych, a kierują nią, od czerwca 2020 roku, ks. Tadeusz Itrych. Na terenie inspektorii znajdują się postnowicjat w Lądzie dla wszystkich inspektorii polskich, wiele szkół, placówki społeczne, sanktuaria, domy rekolekcyjne oraz działają liczne grupy Rodziny Salezjańskiej i Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (MGS).

Wspólnota, która przyjęła z wizytą ks. Klementa, liczy ośmiu kapłanów, którzy zajmują się animacją dwóch parafii wielokulturowych w miastach Fittja (od 2008 r.) i Jacobsberg (od 2017 r.) wraz z Polską Misją Katolicką (PMK) w Sztokholmie. Wśród tych ośmiu salezjanów jest również pierwszy salezjanin, który urodził się w Szwecji, zaś innych trzech członków wspólnoty posiada obywatelstwo szwedzkie. Placówka salezjańska w tym kraju istnieje już od wielu lat, bo od 1930 roku, kiedy do Szwecji z inspektorii niemieckiej przybył salezjanin kapłan z dwoma koadiutorami.  

W kontekście tej małej społeczności katolickiej w Szwecji (150 tys. wiernych i 150 kapłanów na ogólnę liczbę 10 milionów osób) wkład salezjański na tej ziemi misyjnej jest bardzo znaczący.  

W liście wprowadzajacym w tę wizytację nadzwyczajną Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime poprosił w sposób szczególny, by “wzmocnić komunię z całym Zgromadzeniem, ożywić salezjańskie życie konsekrowane i apostolskie oraz towarzyszyć wspólnocie inspektorialnej na przemierzanej przez nią drodze, zgodnie ze wskazaniami Kapituły Generalnej 28 i “Opcją Valdocco”.

Ten czas wizytacji nadzwyczajnej będzie stać przede wszystkim pod znakiem słuchania salezjanów, osób świeckich, współpracowników i młodzieży.

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda