Home WiadomościZakony dla Ukrainy Salezjanie: wielki łańcuch solidarności z ludnością Ukrainy

Salezjanie: wielki łańcuch solidarności z ludnością Ukrainy

Redakcja

Nie słabnie mobilizacja na całym świecie salezjańskim: nieprzerwanie niesiona jest pomoc i wsparcie dla rozdartej wojną ludności ukraińskiej. Ta solidarność rozprzestrzenia się lotem błyskawicy, jawiąc jako cicha i wytrwała siła, w przeciwieństwie do huków bombardowań.  Salezjanie z inspektorii słowackiej (SLK), we współpracy z salezjanami ze Lwowa i policją ukraińską, zorganizowali transport i przyjęli 50 nieletnich Ukraińców. Dzieci zostały powierzone słowackim rodzinom, a autobus, który ich zawiózł na granicę, wraca na Ukrainę z pomocą humanitarną, ofiarowaną przez organizacje współpracujące z salezjanami i rodziny słowackie.

Ponadto, na podstawie filmików wideo, które zostały przesłane przez Inspektorię Krakowską (PLS), która ma swoje placówki na Ukrainie, dowiadujemy się, że salezjanie, młodzież i wolontariusze przygotowują paczki z artykułami pierwszej potrzeby i nie tylko… Te czynności związane z gromadzeniem i pakowaniem artykułów, które mają być wysłane na Ukrainę, w rzeczywistości są jedynie ostatnim ogniwem w tym długim łańcuchu solidarności, który tworzą liczni „fachowcy od solidarnej pomocy”, a więc wszyscy pracownicy i wolontariusze działający w ramach salezjańskich ośrodków misyjnych, fundacji i salezjańskich organizacji, które angażują się w pomoc potrzebującym.

To oni także w tych godzinach pozostają w kontakcie z salezjanami znajdującymi się tam, na miejscu, starając się rozeznać szczegółowo ile i czego potrzeba, w jaki sposób można pomóc, do jakich miejsc skierować pomoc, w jakim czasie, jakie konieczne działania trzeba podjąć, a na koniec – zapewnić beneficjentów i dobroczyńców, że ta pomoc dotrze do miejsca przeznaczenia. I wszystkie te osoby tworzą bardzo rozbudowaną sieć, z wieloma węzłami.

Do wielu inicjatyw salezjańskich, o których wspomnieliśmy już wczoraj, można dodać jeszcze inne:

  • Fundacja „DON BOSCO NEL MONDO” rozpoczęła własną kampanię, aby nie zostawić samych salezjanów w ich służbie pomocy przesiedleńcom. „Przerażone dzieci chronią się w piwnicy rodzinnego domu dziecka, aby uciec przed rosyjskimi atakami” – martwią się przedstawiciele Fundacji.
  • “Salesian Missions”, Salezjańska Prokura Misyjna z siedzibą w New Rochelle, w USA, utworzyła specjalny fundusz, aby pomóc ukraińskim uchodźcom i rozpoczyna w tym celu kampanię.  
  • Także “Missão Don Bosco” z Portugalii gromadzi darowizny, które potem przekaże potrzebującym.
  • Ze swojej strony inspektoria Wielkiej Brytanii (GBR) przekazała już dziś pierwszą pomoc, poszukując usilnie dalszych środków.
  • Salezjanie ze Słowenii (SLO) rozpoczęli zbieranie funduszy dla ludności ukraińskiej już w ubiegły piątek.  
  • Wczoraj odbyło się spotkanie 11 inspektorii Indii i postanowiono, że każda z nich wniesie swój wkład na rzecz narodu ukraińskiego.
  • Pomoc obiecała również inspektoria Afryki Wschodniej (AFE). 
  • Jako że pierwsi uchodźcy już zaczynają napływać do Włoch, inspektoria sycylijska (ISI) rozgląda się za miejscami noclegowymi, mając zamiar przyjąć ewentualnych uchodźców, na obecną chwilę 26.

I z pewnością w najbliższych dniach te działania będą kontynuowane i jeszcze bardziej się rozciągną, zarówno co do liczby, jak i rozmiarów.

(ANS – Kijów)

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda