Salezjanin mianowany biskupem nowej diecezji w Indiach

W dniu dzisiejszym, 22 grudnia, Ojciec Święty erygował nową diecezję Kuzhithurai w Indiach, powstałą w wyniku podziały diecezji Kottar, czyniąc ją sufraganią z metropolitalną siedzibą w Madurai. Pierwszym biskupem Kuzhithurai mianował salezjanina, ks. Jeromedhasa Varuvela, obecnego magistra nowicjatu w Yellagiri Hills, w inspektorii Madrasu.

Nowa diecezja Kuzhithurai ma powierzchnię 915 km² i liczy 855 485 mieszkańców, z których 264 222 to katolicy. Graniczy od północy z diecezją Palayamkottai, od wschodu i południa – z diecezją macierzystą Kottara, od południowego zachodu z Oceanem Indyjskim, a od zachodu – z archidiecezją Trivandrum i diecezją Neyyattinkara (w stanie Kerala). Obejmuje 100 parafii i 123 punktów misyjnych; na jej terenie pracuje 101 kapłanów diecezjalnych i 32 zakonników, a także 267 zakonnic i 73 seminarzystów.

Kościół katedralny mieści się w Thirithuvapuram, w Kuzhithurai, i jest pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej.

Ks. Jeromedhas Varuvel urodził się 21 października 1951 r. w Paduvoor, w diecezji Kottar. Uczył się w “Carmel Secondary School” i“Scott Christian College” w Nagercoil, a następnie uczęszczał do niższego seminarium “St. Aloysius Seminary” w tym samym mieście.

Po studiach filozoficznych w “Sacred Heart Seminary” w Poonamallee w 1976 roku zdecydował się wstąpić do Salezjanów Księdza Bosko. Dokończył prenowicjat i odbył nowicjat, składając pierwsze śluby 24 maja 1978 roku, a wieczyste – 24 maja 1981 r. Został wyświęcony na kapłana przez Jana Pawła II w dniu 2 czerwca 1985 r. W latach 1981-1986 studiował teologię na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. Posiada bakalaureat z ekonomii i teologii oraz licencjat z pedagogiki, który zdobył na UPS-ie w Rzymie.

Pełnił różne funkcje. Był wikariuszem w nowicjacie w Vellakinar, dyrektorem prenowicjatu w Tirupattur i postnowicjatu w Maiyam, dziekanem salezjańskiego studentatu w Trichy, dyrektorem i proboszczem  konkadedry w Madrasie-Mylapore. Od 2010 r. pełni funkcję magistra nowicjatu w Yeallagiri Hills, w diecezji Vellore.

ANS – Watykan

Za: www.infoans.org