Home WiadomościZe Świata Salezjański Ruch Młodzieżowi ku Synodowi Biskupów 2018

Salezjański Ruch Młodzieżowi ku Synodowi Biskupów 2018

Redakcja

Jeśli rok 2018 został ostatnio określony przez różne media „rokiem młodzieży”, jest to z pewnością także spowodowane faktem, iż XV Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów (Rzym, 3‒28 października 2018), będzie poświęcone, z woli papieża Franciszka, tematowi „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Salezjański Ruch Młodzieżowy (MGS) przygotowuje się wraz z Kościołem do tego ważnego wydarzenia o zasięgu uniwersalnym. 

W ostatnich miesiącach różne grupy MGS uczestniczyły, czyniąc to w miejscach, w których działają, w konsultacjach na forum diecezjalnym i w konferencjach biskupów, rozpowszechniając także wśród młodzieży ankietę online, która została opublikowana przez Sekretariat Synodu w czerwcu ubiegłego roku. Zebrane odpowiedzi i dane posłużą do opracowania Instrumentum LaborisSynodu, dokumentu, który będzie ukierunkowywać obrady ojców synodalnych. Ten dokument, który ma się ukazać w czerwcu tego roku, będzie się opierać na Dokumencie Przygotowawczym i będzie zawierać opinie, które zostały zebrane dzięki zaangażowaniu Konferencji Episkopatu i Unii Zgromadzeń Zakonnych w czasie Międzynarodowego Seminarium poświęconego sytuacji młodzieży, które zostało zorganizowane przez Sekretariat Synodu we wrześniu 2017. Posłuży to tego także tzw. „Spotkanie przedsynodalne” – stanowiące prawdziwe novum w przypadku tego Synodu – które odbędzie się w Rzymie (19‒24 marca 2018) z udziałem około 300 ludzi młodych pochodzących z różnych środowisk, nie tylko katolickich, którego celem będzie bezpośrednie wysłuchanie głosu ludzi młodych. Salezjański Ruch Młodzieżowy będzie tam obecny.

W kontekście tych spotkań, w dniu, w którym czcimy św. Jana Bosko, MGS ponawia swoje zaangażowanie w przygotowanie do najbliższego Synodu, uruchamiając hasztag #sym4synod. SYMto skrót angielski odnoszący się do Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (Salesian Youth Movement): w ten sposób proponuje się jeden hasztag międzynarodowy, umieszczając go obok tego oficjalnego #Synod2018 i odnosząc do wszelkich materiałów (zdjęcia, wideo, artykuły) na wszystkich etapach przygotowania do Synodu, które różne grupy MGS będą udostępniać w mediach społecznościowych w najbliższych miesiącach.

Celem jest wzmocnienie przekazu, a nie jego zastąpienie: nie chodzi tu o tworzenie paralelnych kanałów przekazu, co raczej o „zarażenie” salezjańską radością tego przepływu informacji, który będzie się wiązać z tym światowym wydarzeniem. Przesłanie jest proste: „SYM-MGS dla Synodu”, Salezjański Ruch Młodzieżowy w służbie na synodalnej drodze całego Kościoła, aby Dobra Nowina dotarła do wszystkich ludzi młodych.

Tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o tej drodze synodalnej i skorzystać z okazji do dzielenia się tym, co każda grupa MGS na świecie będzie przeżywać przed zbliżającym się październikowym Synodem, zapraszamy na spotkanie online: #sym4synod #Synod2018

Za: www.salezjanie.pl

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda