Home WiadomościZe Świata Salwatorianie: Podwójny jubileusz na Węgrzech

Salwatorianie: Podwójny jubileusz na Węgrzech

Redakcja

8 września to szczególny dzień dla członków salwatoriańskiej rodziny na całym świecie, bowiem oprócz święta narodzenia NMP, tego dnia przypada rocznica śmierci Sługi Bożego ks. Franciszka Jordana, założyciela salwatorianów i salwatorianek.

100. rocznicę śmierci naszego Czcigodnego Założyciela salwatorianie na Węgrzech uczcili razem ze świeckimi salwatorianami w kościele parafialnym w Sződliget.

Jubileusz 100. rocznicy śmierci Czcigodnego Ojca Założyciela połączony był z drugim, mniejszym jubileuszem – 20-lecia pobytu salwatorianów na Węgrzech, którzy w czerwcu 1998 roku przybyli do miejscowej parafii.

Połączonym uroczystościom jubileuszowym przewodniczył JE Lajos Varga, biskup pomocniczy diecezji Vác, który jednocześnie reprezentował miejscowego ordynariusza. We wspomnianych uroczystościach udział wzięli również superior ukraińskiej fundacji salwatorianów ks. Antoni Zięba SDS oraz licznie zgromadzeni wierni, uczestnicy pieszych pielgrzymek z Węgier do Krakowa i Częstochowy, a także przedstawiciele wszystkich parafii węgierskich, w których salwatorianie pełnią swoją posługę (Csörög, Galgahévíz, Sződ i Sződliget). W swojej homili ks. Biskup, przypominając postać o. Jordana, przedstawił posłannictwo salwatorianów, które i dzisiaj nadal jest aktualne, a które może mieć różne formy. Nawiązując do ewangelii dnia, opisującej uzdrowienie głuchoniemego, rozwinął m.in. myśl o tym, że uzdrowienie, szczególnie dzisiaj, może mieć trzy różne źródła: lekarz, lekarstwo oraz Bóg, który jest źródłem wszelkigo dobra, a przykład uzdrawiającego Jezusa to potwierdza. Także i salwatorianie, którzy, według myśli Założyciela powinni głosić Dobrą Nowinę i pracować na rzecz tego, by wszyscy ludzie poznali i pokochali Jezusa Chrystusa, Zbawiciela świata, w świetle tej Ewangelii, mają swoje posłannictwo: by swoim trudem na różne sposoby przybliżać ludziom Zbawiciela, oraz swoją modlitwą wspierać tych, którzy potrzebują duchowego uzdrowienia.

Na zakończenie mszy św. głos zabrali przedstawiciele parafii salwatoriańskich i świeckich salwatorianów na Węgrzech, którzy wyrazili swoją wdzięczność za posługę w poszczególnych parafiach oraz w różnych apostolatach.

Po mszy św. wszyscy uczestnicy uroczystości spotkali się w parafialnym ogrodzie, gdzie w serdecznej i radosnej atmosferze kontynuowano świętowanie.

Za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda