Home WiadomościZe Świata Seminarium poświęcone centralnemu miejscu Eucharystii w charyzmacie salezjańskim

Seminarium poświęcone centralnemu miejscu Eucharystii w charyzmacie salezjańskim

Redakcja

W dniach 25-27 lipca, w pomieszczeniach dzieła “San Tarcisio” w Rzymie odbyło się seminarium, które miało na cele pogłębienie centralnego znaczenia Eucharystii w charyzmacie salezjańskim, w którym wzięło udział 18 salezjanów, a dla którego punktem wyjścia były pisma i świadectwo sługi Bożej Very Grity, salezjanki współpracownicy. To spotkanie, które koordynował ks. Pierluigi Cameroni, postulator generalny ds. kanonizacyjnych Rodziny Salezjańskiej, stanowiła zakończenie inicjatywy online związanej z pogłębieniem treści Kapituły Generalnej 28 Zgromadzenia w tym, co dotyczy “salezjańskiego sakramentu obecności”. Organizatorem seminarium było Centrum Studiów “Opera dei Tabernacoli Viventi” i Konferencja Salezjańskich Inspektorii Włoch (CISI) – sektor formacji. W czasie obrad podkreślono centralne miejsce jedności z Bogiem, w kontekście stałej obecności Jezusa, w bezinteresownym byciu wśród młodzieży.

Ks. Silvio Roggia, z dykasterii ds. formacji, przywołał początki salezjańskie: św. Franciszka Salezego i Księdza Bosko: “Istnieje prawdziwa komunia świętych w wychowawczej i duchowej sztuce Księdza Bosko, która nie rodzi się z niczego, lecz czerpie z głębokich korzeni, dzieła Ducha w historii Kościoła, który go poprzedził. Nie jest to ani dodatek, ani replika: jest to raczej nowy rozkwit i owoc, który jest karmiony działaniem Ducha, który ożywiaa Kościół”.

Maria Rita Scrimieri, koordynatorka Centrum Studiów “Opera dei Tabernacoli Viventi”, przybliżyła życie i przesłanie eucharystyczne Very Grity, uwypuklając powołanie i wezwanie, które przede wszystkim jest skierowane do salezjanów.

Ks. Roberto Carelli, wykładowca teologii w Międzynarodowym Instytucie w Turunie-Crocetta, omówił mistyczne i misyjne świadectwo Very Grity: “Jezus chce być adrowany przez tych, którzy są najbliżej i przybliżony tym, którzy są najdalej! On chce, abyśmy przeszli od “repozycji” eucharystycznej do “ekspozycji” eucharystycznej, od adoracji do misji! Od rzeczywistości do obecności, od obecności do stałości, od stałości do bliskości, tj. od miłości chrześcijańskiej do miłości samego Chrystusa!”.  

“Eucharystia to nie tylko obrzęd, nawet nie jest jedynie centralnym momentem dnia” – zaznaczył ks. Pascual Chávez w homilii w czasie Mszy św. kończącej spotkanie. “Eucharystia jest osobą, Panem Jezusem umarłym, zmartwychwstałym i oczekiwanym, który pragnie w nas, z nami i poprzez nas, salezjanów, przemienić przede wszystkim nasze życie, abyśmy mogli dotrzeć do młodzieży i być w świecie żywymi tabernakulami, jak był nim Ksiądz Bosko”.

Również Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime spotkał się z uczestnikami seminarium, wyrażając swoją radość z powodu tego przedmiotu obrad, który zgłębiali, a którym jest centralne przesłanie związane z początkami charyzmatu: być obecnością eucharystyczną dla młodzieży poprzez macierzyńskie wstawiennictwo Maryi Wspomożycielki. “To, że byliście razem, aby dokonać tej refleksji także w świetle życia św. Franciszka Salezego i Księdza Bosko, stawiając w centrum Eucharystię i doświadczenie eucharystyczne Very Grity, mówi mi, że wierzymy, iż Bóg jest Panem wszystkiego i że to On towarzyszy historii… Dziękuję za tę inicjatywę! To, że zgromadziliście razem, wydaje mi się być bardzo cennym darem, ponieważ w ten sposób wyłania się to, co istotne i co dodaje głębi naszemu charyzmatowi”.

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda