Home WiadomościZe Świata Sercanie – Białoruś: Konsekracja kościoła w Ostrynie

Sercanie – Białoruś: Konsekracja kościoła w Ostrynie

Redakcja

sercanie.pl3 kwietnia, w niedzielę Bożego Miłosierdzia, biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz dokonał konsekracji parafialnej świątyni w Ostrynie, gdzie pracują sercanie.

Kościół Bożego Miłosierdzia został wybudowany i poświęcony w 1996 r. stając się miejscem modlitwy dla wiernych parafii w Ostrynie (dekanat szczuczyński, diecezja grodzieńska). Po 20 latach świątynia została konsekrowana.

Uroczystość zgromadziła wielu parafian i gości. Jak podkreślali sami wierni było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii tej młodej parafii. Dlatego do tego wydarzenia przygotowywali się przez długi czas, by je przeżyć świadomie i godnie.

W centralnym miejscu świątyni znajduje się duży krzyż, który można nazwać relikwią, bowiem jest on pamiątką po rozebranej farze Witoldowej w Grodnie. Tenże kościół farny był wysadzony w powietrze w nocy 29 listopada 1961 roku z postanowienia komunistycznych władz. Ze świątyni udało się wynieść krzyż, który był przechowywany w podziemiach obecnej katedry pw. św. Franciszka Ksawerego w Grodnie.

Uroczystą Mszę św., w czasie której odbyła się konsekracja, celebrował biskup Aleksander Kaszkiewicz, który dziękował Bogu za łaski, otrzymane w tej świątyni i prosił o szczodre dary dla wszystkich parafian, dobroczyńców i gości. Hierarcha podkreślił, że wzniesienie kościoła 20 lat temu było możliwe dzięki wierze parafian, którzy wzięli na siebie zadanie wzniesienia nowej świątyni.

Biskup wyraził przekonanie, że wraz z murami i wystrojem kościoła rosła i wiara parafian, bo to jest celem budowania i przyozdabiania świątyń. Grodzieński ordynariusz dodał, że uroczystość ma miejsce w czasie, kiedy Kościół wspomina św. Jana Pawła II w 11. rocznicę jego odejścia do domu Pana. Dlatego hierarcha zachęcał aby w różnych potrzebach duszy i ciała zwracać się do tego świętego, który tak często mówił światu o Bogu bogatym w Miłosierdzie

W kontekście Jubileuszu Roku Miłosierdzia biskup zachęcał wiernych by ”odkryli się innych ludzi, którym tak bardzo potrzebna jest nasza pomoc, potrzebne jest nasze miłosierdzie, abyśmy my byli dla innych miłosierni, jak miłosierny jest Bóg Ojciec”.

W czasie konsekracji, która odbywała się według ściśle określonego obrzędu, występowało wiele symboli o głębokim znaczeniu. Na początku biskup pobłogosławił wodę, którą najpierw skropił wspólnotę parafialną, lud Boży, który stanowi duchową świątynię, a następnie ściany kościoła i ołtarz. Pokropienie przypomina chrzest, kiedy staliśmy się świątynia Ducha Świętego.

Po liturgii Słowa odbyło się namaszczenie ołtarza, który oznacza Chrystusa, Mesjasza, Namaszczonego, który jest kamieniem węgielnym Kościoła. Na ołtarzu jak na skale Golgocie składana jest paschalna ofiara Ciała i Krwi Zbawiciela. Przez nią zostaliśmy odkupieni i ona jest dla wiernych Najświętszym Sakramentem.

Po namaszczeniu ołtarza namaszczono ściany kościoła w czterech miejscach na znak, że Kościół jest miejscem zwiastowania Dobrej Nowiny o Zbawieniu, przekazanej przez czterech Ewangelistów. Zgodnie z tradycją ściany kościoła namaszcza się w miejscach, w których umieszcza się tzw. zacheuszki – kamienne krzyże, nad którymi znajduje się świecznik z zapaloną świecą.

Na zakończenie uroczystości proboszcz parafii ks. Zenon Romejko SCJ podziękował wszystkim za trud budowy i upiększania świątyni. Wyrazil wdzięczność swoim poprzednikom: ks. Tadeuszowi Krysztopikowi za odwagę rozpoczęcia budowy i ks. Stanisławowi Rośkowi SCJ, który razem z parafianami wznosił mury świątyni. Podziękował także wszystkim parafianom i ofiarodawcom, którzy przyczynili się do realizacji wspólnego dzieła, które jest wyrazem ich wiary.

„Ufając w Boże Miłosierdzie, będziemy przychodzić do tego kościoła, który został konsekrowany, czyli oddany na własność Panu Bogu. Ta świątynia jest takim współczesnym miejscem, w którym możemy doświadczyć miłość i miłosierdzia Pana Boga, jak również Jego działanie w sakramentach świętych”– powiedział proboszcz, dodając, że konsekracja jest dobrą okazją, aby wierni jeszcze bardziej zbliżali się Boga.

„Na Chrystusie chcemy budować naszą przyszłość, przyszłość naszych rodzin, przyszłość naszej wspólnoty parafialnej” – podsumował ks. Zenon Romejko SCJ.

Przedstawiciele tej niewielkiej, ale bardzo żywej wspólnoty parafialna w Ostrynie wyrazili również wdzięczność swemu proboszczowi, który przygotował świątynię do konsekracji.

„Napełnieni radością z dzisiejszej uroczystości pragniemy zapewnić, że nasz Dom Boży jest i będzie źródłem życia i nadziei, gdzie będziemy czerpać siły żeby wzrastać i uświęcać się duchowo. Będziemy starali się, by nasza świątynia była zawsze piękna. W pięknie świątyni chcemy pokazywać, jak piękny jest Bóg, jak godzien jest wszelkiego piękna. Niechaj dziś konsekrowany kościół będzie Domem Bożym, w którym Bóg mieszka między naszymi domami, aby być prawdziwie Bogiem z nami”– – mówili wierni na zakończenie uroczystości.

Ks. Юрый Марціновіч

Więcej (zdjęcia) na: www.sercanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda