Home WiadomościZe Świata Sercanie w Mołdawii odznaczeni przez Prezydenta RP

Sercanie w Mołdawii odznaczeni przez Prezydenta RP

Redakcja

Dwóch sercanów pracujących od wielu lat w Mołdawii: ks. Tadeusz Magierowski i ks. Piotr Kuszman otrzymali Krzyże Kawalerskie Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczenia państwowe polskim sercanom wręczył 14 października 2017 r. w katedrze w Kiszyniowie sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Adam Kwiatkowski, podkreślając w przemówieniu zasługi odznaczanych zakonników na rzecz środowiska polonijnego w Republice Mołdawii.

Minister Kwiatkowski razem z ambasadorem RP w Mołdawii Bartłomiejem Zdaniukiem wzięli udział w ekumenicznym święcie diecezji Kiszyniów, obchodzonym ku czci Matki Bożej Dobrej Rady, której obraz znajduje się w miejscowej katedrze.

W czasie Eucharystii, której przewodniczyli biskup Łucka Witalij Skomarowski i ordynariusz diecezji kiszyniowskiej bp Anton Cosa dziękowano za opiekę Maryi nad wiernymi diecezji i prowadzonymi dziełami. Modlono się również wspólnie podczas nabożeństwa różańcowego.

Zgromadzenie Księży Najśw. Serca Jezusowego jest obecne w Mołdawii od 1990 r. Sercanie prowadzą pięć parafii w miejscowościach: Bendery, Raszków, Rybnica, Swoboda Raszków i Tiraspol. Oprócz pracy duszpasterskiej zajmują się opuszczonymi dziećmi i młodzieżą, prowadzą akademiki dla studentów. W ponad 130 tysięcznym Tiraspolu działa z powodzeniem dom całodobowego pobytu, opieki i edukacji – „Pietruszka”, gdzie przebywają dzieci z rodzin patologicznych i tzw. „dzieci ulicy”. Prawie 600 dzieci otrzymuje darmowe obiady w kuchniach prowadzonych przy sercańskich parafiach. W Swobodzie Raszkowie i Rybnicy działają przedszkola parafialne, W Tiraspolu osoby niepełnosprawne i z innymi schorzeniami mogą korzystać z punków medyczno-socjalnych otwartym dzięki inicjatywie sercanów. Natomiast do chorych w domach docierają pielęgniarki zatrudnione w punktach medycznych. W Benderach powstaje duży ośrodek dla opuszczonych przez rodziców dzieci. Działa tu także hospicjum domowe. Na wzór Sercańskich Dni Młodzieży organizowane są od 1999 r. w Raszkowie podobne spotkania młodzieży z Mołdawii i Ukrainy. Z Mołdawii są także powołania do Zgromadzenia.

Pierwszy z odznaczonych, ks. Piotr Kuszman jest przełożonym sercańskiego Dystryktu Mołdawia i zarazem proboszczem w Tiraspolu, natomiast ks. Tadeusz Magierowski jest proboszczem w Rybnicy, gdzie sercanie zbudowali nowy kościół. Obecnie w Mołdawii pracuje siedmiu księży sercanów i brat zakonny.

Ks. Andrzej Sawulski SCJ


Polacy żyjący w Mołdawii to głównie potomkowie przesiedleńców z terytorium dzisiejszej Ukrainy. Wielu zamieszkuje tereny dawnej Besarabii i są potomkami powstańców narodowych i zesłańców na Syberię. Liczną grupę stanowią osoby polskiego pochodzenia, które zamieszkały tutaj w czasach powojennych, przybyli z byłych republik ZSRR. W końcu XIX wieku na terytorium Mołdawii mieszkało kilkanaście tysięcy Polaków. Według niektórych danych obecnie mieszka tutaj ok. 3 tys. osób polskiego pochodzenia, a inne dane wskazuje na dwa razy więcej. Największe skupiska Polaków znajdują w Bielcach, Styrczu oraz w Komracie. Działają też 2 organizacje polonijne na terenie Nadniestrza, które w 1990 r. odłączyło się od Mołdawii i ogłosiło swoją niezależność.

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda