Home WiadomościZe Świata Sercanin z Polski proboszczem we Francji

Sercanin z Polski proboszczem we Francji

Redakcja

Sercanin pochodzący z Polski ks. Stanisław Wawro został proboszczem w parafii św. Marcina w Saint Quentin we Francji, miejscu gdzie znajduje się grób Założyciela Zgromadzenia.

Wprowadzenia ks. Wawro w urząd proboszcza dokonał 13 września br. biskup diecezji Soissons – Renauld de Dinechin w obecności nowego przełożonego prowincji Euro-Frankofońskiej sercanów –  ks. Josepha Famerée SCJ, księży i licznych wiernych, którzy niezwykle ciepło przyjęli nowego proboszcza.

Ordynariusz w swym wystąpieniu przypomniał podstawowe zadania proboszcza wynikające z prawa Kościoła, m.in. troskę o prawowierność nauczania w parafii i wierność parafian wobec magisterium Kościoła, zwłaszcza przez głoszenie homilii w niedziele i święta, sprawowanie Eucharystii, udzielanie sakramentów świętych i wspieranie ubogich, co tutejsi sercanie czynią od dawna. Ostatnio nabyli budynek starej plebanii, który dzięki współpracy ze stowarzyszeniem „Habitat et Humanisme” ma być miejscem przyjmowania bezdomnych.

Zakonnicy sercańscy z Saint Quentin cieszą się, że mogą nadal służyć diecezji Soissons dzięki obecności wspólnoty zakonnej zaangażowanej w duszpasterstwo parafialne i pracę społeczną. Miejsce to bowiem jest kolebką Zgromadzenia. To tutaj 25 czerwca 1877 r. założyciel sercanów o. Jan Leon Dehon stworzył Kolegium św. Jana otrzymując od biskupa diecezji pozwolenie na działalność nowego Zgromadzenia o rysie szerzenia kultu Serca Jezusowego i idei wynagrodzenia.

 – Nie spodziewałem się tej propozycji, ale drogi Pana są nieprzewidziane. Dotychczasowy proboszcz, który pracował tutaj 22 lata i pochodził z prowincji hiszpańskiej został mianowany  ogólnokrajowym duszpasterzem katolickiej młodzieży pracującej we Francji, i trzeba było szybko znaleźć jego następcę – opowiada ks. Wawro, który we Francji pracuje od wielu lat, a wcześniej przez kilkanaście lat był misjonarzem w Kongo.

– Czeka mnie dużo pracy. Obszar jest wielki, bowiem parafia należy do największych w diecezji i jest jedną z najbardziej robotniczych, ponieważ obejmuje trzy dawne parafie robotnicze: św. Marcina, św. Jana i Jana XXIII, a także byłe parafie Fayet, Gricourt, Francilly i Holnon. Na razie odkrywam nową rzeczywistość – podsumowuje sercanin.

Ks. Andrzej Sawulski SCJ

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda