Home WiadomościZe Świata SG – Ks. Basañes: “Jesteście salezjanami misjonarzami w pełnym tego słowa znaczeniu”

SG – Ks. Basañes: “Jesteście salezjanami misjonarzami w pełnym tego słowa znaczeniu”

Redakcja

– Także w tym roku, z okazji kolejnej rocznicy wyruszenia pierwszej Salezjańskiej Ekspedycji Misyjnej (11 listopada 1875 r,) ks. Guillermo Basañes, radca generalny ds. misji, skierował list do wszystkich duchowych Synów Księdza Bosko, którzy są już w podeszłym wielu lub chorzy. Zachęcił ich w nim do ofiarowania swojego codziennego cierpienia w intencji młodzieży świata.

Radca generalny rozpoczyna od przywołania ostatniego listu ks. Juana Edmundo Vecchiego, VIII Następcy Księdza Bosko, przypominając, że jeśli jest prawdą, że wielu salezjanów poświęca siły i energię w bezpośrednim kontakacie z młodzieżą, “nie można myśleć wyłącznie o sukcesach duszpasterskich jako o rezultatach, które się zawdzięcza własnym wysiłkom, zapominając o bezinteresownym, synowskim i ofiarniczym wymiarze, który był typowy dla Chrystusa”.

Stąd też wyraźnie podkreśla: “Okres choroby i ograniczenia jest tak samo owocny, jak specyficzna działalność, jeśli jest przeżywany w świetle tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Jezusa”.

Następnie ks. Basañes zawierza modlitwom i duchowej ofierze salezjanów chorych i w podeszłym wieku własne trudności, przedkładając im trzy szczególne intencje: nowych misjonarzy 149. Salezjańskiej Ekspedycji Misyjnej; salezjanów, którzy rozeznają swoje powołanie ad gentes oraz ludzi młodych, którzy w licznych krajach i regionach oczekują salezjanów, aby im towarzyszyli w drodze do Jezusa. 

Radca generalny ds. misji przytacza potem słowa z Konstytucji apostolskiej Vultum Dei Quaerere, w której papież Franciszek, zwracając się do sióstr klauzurowych, przypomina im: “Kościół liczy na waszą modlitwę i na waszą ofiarę, aby móc nieść mężczyznom i kobietom naszych czasów dobrą nowinę Ewangelii”.

Na koniec ks. Basañes stwierdza: “To również jest skierowane do was, najdrożsi współbracia, którzy jesteście w pełni salezjanami misjonarzami, znajdując się w różnych izbach chorych i domach opieki Zgromadzenia!”.

Pełny tekst listu jest dostępny na stronie sdb.org

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda