Home Wiadomości Siostra zakonna w Kanadzie otrzymała zgodę na prowadzenie uroczystości pogrzebowych

Siostra zakonna w Kanadzie otrzymała zgodę na prowadzenie uroczystości pogrzebowych

Redakcja

W kanadyjskiej diecezji Rouyn-Noranda siostra Pierrette Thiffault otrzymała z Watykanu zgodę na prowadzenie katolickich obrzędów pogrzebowych.
Miejscowe media tłumaczą tę sprawę jako szczególny gest papieża Franciszka, mający umocnić miejsce kobiety w Kościele. Natomiast miejscowy biskup Dorylas Moreau w rozmowie z amerykańską agencją katolicką CNS zwrócił uwagę, że jest to regulacja od dawna istniejąca w prawie kanonicznym.

Zgodnie z tymże prawem biskupi – na mocy specjalnego zezwolenia watykańskiego – mogą upoważnić osobę świecką do prowadzenia ceremonii żałobnej w sytuacji, gdy w danej miejscowości jest za mało księży. Dotyczy to także zawierania małżeństwa. Jednakże takie zezwolenie wymaga wyraźnego zatwierdzenia przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W lipcu br. zakonnica z upoważnienia biskupa Moreau poprowadziła ceremonię zaślubin. Wcześniej przygotowywała tę parę do sakramentu małżeństwa. Jak wyznała w rozmowie z CNS, było to dla niej “nowe doświadczenie”. Jeśli będzie to z pożytkiem dla diecezji, chętnie podejmie się podobnych zadań w przyszłości.

Diecezja Rouyn-Noranda leży na północy kanadyjskiej prowincji Quebec. Według biskupa, na obszarze ok. 24,2 tys. km kwadratowych, często w trudno dostępnym regionie, w duszpasterstwie pracuje 16 księży. O zezwolenie dla siostry Pierrette biskup wystąpił już kilka miesięcy temu i niedawno go otrzymał.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda