Home WiadomościZe Świata Słowacja: Gotowy jest relikwiarz na beatyfikację ks. Titusa Zemana SDB

Słowacja: Gotowy jest relikwiarz na beatyfikację ks. Titusa Zemana SDB

Redakcja

W środę 27 września, w Domu inspektorialnym salezjanów w Bratysławie miała miejsce krótka ceremonia poświęcenia i opieczętowania relikwiarza, w którym zostały umieszczone śmiertelne szczątki Czcigodnego Sługi Bożego Titusa Zemana, salezjanina kapłana, który zostanie beatyfikowany w najbliższą sobotę, 30 września.

Po odczytaniu dekretu o męczeństwie – z datą 27 lutego – i krótkiej modlitwie w intencji powołań, arcybiskup Bratysławy Stanislav Zvolensky, opieczętował urnę w obecności artystów, którzy wykonali ten relikwiarz: Andreia Botka i Mariana Kralika oraz ich współpracowników, jak również – postulatora generalnego ks. Pierluigiego Cameroniego, wicepostulatora ks. Jozefa Slivona, inspektora słowackiego ks. Jozefa Izolda, licznych salezjanów i świeckich współpracowników inspektorii.

Na przedzie relikwiarza, który został wykonany z brązu, znajdują się dwie płaskorzeźby, które ukazują dwa momenty z życia ks. Zemana: udaną przeprawę z udziałem młodych salezjanów i pojmanie go. Na górze, gdzie znajduje się zamknięcie urny, jest przedstawiona ćma, która symbolizuje te nocne przeprawy i zwycięstwo dobra nad złem. W częściach bocznych znajdują się elementy dekoracyjne, które nawiązują do środowiska Vajnory, obecnie dzielnicy Bratysławy, a dawniej osobnej wioski, w której urodził się ks. Zeman.

Biblijny napis: “My także winniśmy oddać życie za braci” odzwierciedla sens świadectwa ks. Zemana, stanowiąc jego przesłanie skierowane pod adresem nas wszystkich.

ANS – Bratysława

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda