Słowacja: W kierunku beatyfikacji ks. Titusa Zemana, salezjanina, męczennika

W perspektywie bliskiej już beatyfikacji ks. Titusa Zemana, salezjanina, męczennika, ratującego powołania – przewidzianej w Bratysławie w dniu 30 września 2017 – salezjanie ze Słowacji, z ks. inspektorem Jozefem Ižoldem na czele, we współpracy z archidiecezją Bratysławy, którą kieruje arcybiskup metropolita Stanislav Zvolenský, zaproponowali drogę przygotowania do tego wydarzenia, która obejmuje trzy obszary: modlitwę, poznanie ks. Zemana i jego charyzmatu, a także przygotowanie o charakterze organizacyjnym, liturgicznym i technicznym.

Nowenna do uroczystości beatyfikacji została zastąpiona Nowenną, w czasie której będą zanoszone prośby o łaskę cudu, który umożliwi jego kanonizację. Wiele jest również osób, które wzywają wstawiennictwa przyszłego błogosławionego w swoich modlitwach o nowe powołania i wytrwanie w nich.

A poza tym, już lepiej jest znana osoba i charyzmat ks. Zemana, co było możliwe dzięki różnym spotkaniom, konferencjom, katechezom, programom transmitowanym przez radio i TV, filmowi dokumentalnemu, poświęconemu historii jego życia, a także strona internetowa: tituszeman.sk (w językach słowackim, włoskim, angielskim i hiszpańskim). – To wszystko są użyteczne narzędzia, które pozwalają na propagowanie nowego patrona powałań kapłańskich i zakonnych, powołań do życia małżeńskiego i formacji rodzin chrześcijańskich.

Nie mniej istotne są przygotowanie liturgiczne i organizacja techniczna, związane z przyjęciem tysięcy osób, których się oczekuje, najpierw to dotyczące wigilii uroczystości beatyfikacyjnych, a następnie Eucharystii w dniu beatyfikacji, a na koniec – uroczystości dziękczynnej w dniu następnym.

W tę drogę przygotowania wpisuje się również wizyta, jaką ubiegłego tygodnia na Watykanie złożył ks. Jozef Slivoň, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ks. Titusa, który w Domu św. Marty, po Mszy św., którą odprawił z Ojcem Świętym Franciszkiem, wręczył papieżowi nową biografię ks. Zemana pt. “Oltre il fiume verso la salvezza”, której autorką jest pani dr Lodovica Maria Zanet, włoskie tłumaczenie małej biografii pt.“Titus Zeman SDB mučeník pre záchranu povolaní” Michala Titusa Radošinskýego, a także – małą relikwię męczennika.

Ojciec Święty z radością przyjmują książki, oddał cześć relikwii i udzielił swojego błogosławieństwa. Na koniec wicepostulator poinformował papieża, że po beatyfikacji czciciele ks. Zemana zorganizują pielgrzymkę do Rzymu, aby podziękować Bogu za nowego błogosławionego męczennika.

ANS – Bratysława

Za: www.infoans.org