Home WiadomościZe Świata Słowacja: święcenia biskupie o. Mariána Pacáka CSsR

Słowacja: święcenia biskupie o. Mariána Pacáka CSsR

Redakcja

W niedzielę 2 września 2018 roku, w bazylice Ducha Świętego w Michalovcach na Słowacji odbyły się święcenia biskupie o. Mariána Andreja Pacáka redemptorysty.

Ojciec Święty Franciszek mianował go 5 lipca br. biskupem eparchii Świętych Cyryla i Metodego w Toronto Kościoła słowackiego obrządku bizantyjskiego (greckokatolickiego).

Został trzecim biskupem eparchii greckokatolickiej w Toronto. Konsekratorem był  arcybiskup Ján Babjak, ordynariusz metropolita preszowski, jezuita, który jest głową greckokatolickiego Kościoła na Słowacji. Współkonsekratorami byli: O. Milan Chautur CSsR, biskup eparchii w Koszycach oraz biskup Peter Rusnák eparcha bratysławski. Homilie wygłosił arcybiskup Cyryl Vasilas – sekretarz Kongregacji do spraw Kościołów Wschodnich.

W uroczystościach uczestniczyło kilkudziesięciu biskupów ze Słowacji, Ukrainy i Węgier. Pośród nich byli między innymi: emerytowany kard. Józef Tomko, arcybiskup Giacomo Guido Ottonello – nuncjusz apostolski na Słowacji, arcybiskup Stanisław Zvolenský – przewodniczący Konferencji Biskupów Słowackich.

Na uroczystości przybyło wielu kapłanów, redemptorystów i ​​wiernych. Były one transmitowane przez TV Noe i TV Logos. Na zakończenie uroczystości nowowyświęcony bp Marian Andrei Pacák  pobłogosławił lud Boży w bazylice i podziękował wszystkim za pomoc, której doświadczył w swoim życiu.

Swoją posługę w Kanadzie rozpocznie 16 września br. Wtedy to nastąpi ingres bp  Mariana Andreja Pacáka  w katedrze Przemienienia Pańskiego w Toronto

o. Andrzej Makowski CSsR, Lublin; o. Maroš Dupnák CSsR, Słowacja

* * *

O. Marián Andrej Pacák urodził się 24 kwietnia 1973 w Lewoczy na Słowacji – wśród jedenaściorga rodzeństwa dwóch jest kapłanami redemptorystami. Śluby wieczyste w zgromadzeniu, w greckokatolickiej Wiceprowincji Michalovce, złożył w 1997 r., a po studiach filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Krakowie i Tuchowie, a następnie w Rzymie, przyjął święcenia kapłańskie w 1998 r. w Michalovcach. W następnych latach specjalizował się także w teologii moralnej na prowadzonej przez Zgromadzenie Redemptorystów Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie (Uniwersytet Lateraneński).

Pracował jako wikariusz parafii w Starej Ľubovňi (1998-2001), duszpasterz przy kościele św. Joachima w Rzymie (2001-2004), redaktor naczelny wydawnictwa i czasopisma Misionár w Michalowcach (2004-2008), a jednocześnie jako ekonom wiceprowincji (2004-2007), przełożony domu redemptorystów w Starej Ľubovni, proboszcz miejcowej parafii (2008-2015).

W 2016 podjął zaoczne studia prawa kanonicznego Kościołów wschodnich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz został kapelanem klasztoru redemptorystek we Vranovie.

Więcej na: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda