Home WiadomościZe Świata Słowo Przełożonego Generalnego Pasjonistów, o. Joachima Rego na rozpoczęcie jubileuszu 300-lecia Zgromadzenia

Słowo Przełożonego Generalnego Pasjonistów, o. Joachima Rego na rozpoczęcie jubileuszu 300-lecia Zgromadzenia

Redakcja

Drodzy Bracia, Siostry i Przyjaciele,

W tym szczególnym dniu zarówno dla nas, członków Rodziny Pasjonistowskiej i wszystkich osób związanych ze Zgromadzeniem Pasjonistów pragnę osobiście pozdrowić Was z Rzymu, podczas obchodów 300. rocznicy założenia Zgromadzenia Pasjonistów przez św. Paweł od Krzyża.

Dokładnie 22 listopada 1720 roku, Biskup Arborio Gattinara z Alessandrii w północnych Włoszech nałożył na Pawła Danei tunikę zakonną. Następnie Paweł udał się do małej zakrystii w kościele św. Karola w Castellazzo. Tam spędził czterdzieści dni w odosobnieniu. Czas ten poświęcił na spisywaniu swoich fizycznych i duchowych doświadczeń, które teraz znamy jako jego „Dzienniki Duchowe” . W tym okresie napisał również pierwszą regułę, która później przekształciła się w regułę „ Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa” – powszechnie znanego jako „Pasjoniści”. Ten okres spędzony w Castellazzo uważa się za moment powstania zgromadzenia i charyzmatu Pasjonistów.

Tego samego dnia 300 lat później, 22 listopada 2020 r., Zgromadzenie Pasjonistów – obecne w ponad 60 krajach – świętuje to historyczne i duchowe wydarzenie inauguracją Roku Jubileuszowego – łaski udzielonej nam przez naszego Ojca Świętego, papieża Franciszka.

Rok Jubileuszowy to bez wątpienia czas „łaski” – bezinteresowny dar Bożej miłości. Pragniemy rozpoznać i przyjmować ten dar, jako sposobność i wezwanie do spełnienia woli Pana, „który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy”(1 Tym. 2, 4), co dla św. Pawła od Krzyża było głęboko odzwierciedlone w Męce Jezusa. Wspomnienie naszego Jubileuszu jest przede wszystkim wezwaniem do nawrócenia i okazją do odnowy naszego życia. Niech ten dar łaski nie pozostanie bezowocny; wykorzystajmy tę okazję do przyjęcia Bożego zaproszenia do pełni życia.

Temat przewodni 300-lecia istnienia naszego Zgromadzenia to: Odnowa naszej misji – wdzięczność, proroctwo, nadzieja, które zakładają odnowę w wymiarze osobistym jak również wspólnotowym. Pamiętajmy jednak, że prawdziwa przemiana nie jest możliwa polegając jedynie na własnych wysiłkach, bez pomocy łaski Bożej, która jest nam ofiarowana w ewangelicznym wezwaniu do nawrócenia. To jest droga rozwoju. Nawrócenie, przemiana umysłu i serca, zwrócenie się do Pana, jest odpowiedzią na Bożą łaskę i Jego obietnicę życia w pełni.

Kontemplując na modlitwie Ukrzyżowanego, starajmy się identyfikować i odrzucać wszystko, co skupione jest jedynie na sobie samym w naszym osobistym, wspólnotowym i służebnym życiu. Wybierajmy raczej praktykowanie wyrzekania się samych siebie, które stanie się źródłem podstawowych wartości naszego codziennego życia:modlitwy (kontemplacji, medytacji, samotności), życia wspólnotowego, solidarności, integracji, gościnności, dialogu, współczucia, troski o ubogich, nadziei i pojednania.

Rok Jubileuszowy to również okazja do ponownego przyjrzenia się postaci naszego Założyciela – św. Pawła od Krzyża. Czerpiąc z jego duchowości oraz nauczania spróbujmy odkryć tajemnicę prawdziwego życia, drogę do Bożej łaski i Jego miłosiernego serca, które jak zapewnia św. Paweł, możemy odnaleźć w Męce Jezusa: „największym i najpiękniejszym dziele Bożej miłości”. Ufajmy, że nasza nauka będzie nieprzerwanie motywować i pociągać nas, abyśmy stawali się kontemplacyjno-apostolskimi misjonarzami ze świeżym zapałem, otwarci na Ducha i odpowiadający na znaki naszych czasów w posłuszeństwie i służbie zbawczej misji Boga.

300 lat później, podtrzymując żywą pamięć o naszym Świętym Założycielu i wszystkich wiernych członkach Zgromadzenia, którzy żyli przed nami, niech ten Jubileusz będzie okazją do odnowienia naszego duchowego zobowiązania i niech na nowo ożywa nasz misyjny mandat w Kościele, aby zachować żywą pamięć o Męce Jezusa, jako życiodajnym źródle mocy i mądrości Boga.

Podobnie jak św. Paweł od Krzyża, my również jesteśmy przekonani, że w Męce Jezusa możemy odnaleźć sens i dostrzec promienie odnowionej przyszłości. W Męce Jezusa odnajdujemy nadzieję na nowe życie!

Niech św. Paweł wstawia się za nami.

Niech nasze Zgromadzenie nieusatnnie wzrasta i będzie błogosławione; oraz

„Niech Męka Jezusa Chrystusa będzie zawsze w naszych sercach ”.

~ O. Joachim Rego, C.P. Przełożony Generaly 

Dom zakonny przy Bazylice św. Jana i Pawła Rzym
22 listopada 2020

Za: www.passio.info.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda