Spotkanie kamiliańskich Prowincjałów na Tajwanie

W drugiej połowie czerwca 2018 roku odbyło się spotkanie kamiliańskich prowincjałów z Konsultą Generalną Zakonu Posługujących Chorym. Tegoroczne obrady odbyły się na Tajwanie i prawie w całości zdeterminowała je tematyka posługi zakonnej na kontynencie azjatyckim.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z wizją rozwoju naszych dzieł w Indiach, Wietnamie, Tajwanie, Indonezji i Filipinach. Z ciekawszych informacji warto wspomnieć, że w najbliższym czasie prowincja z Indii planuje otworzyć dom zakonny w Szwajcarii, natomiast Wietnamczycy przygotowują się do przejęcia parafii w Los Angeles. Ogromne wrażenie sprawiły również inicjatywy realizowane w samym Tajwanie, gdzie obok ogromnego kompleksu klinicznego, Kamilianie prowadzą prestiżową medyczną szkołę średnią, w której kształci się ponad 4000 przyszłych pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia.

Kolejnym ważnym tematem omawianym podczas spotkania była przyszłość „Camillianum” – zakonnej wyższej uczelni w Rzymie. Po burzliwiej dyskusji i głosowaniu podjęto decyzję, aby uczelnię przekazać Uniwersytetowi Laterańskiemu lub jednemu z większych ośrodków akademickich w Rzymie.

Tajwan nie jest krajem chrześcijańskim, a mimo to zostaliśmy zaproszeni do parlamentu oraz na spotkanie z wiceprezydentem, gdzie otrzymaliśmy podziękowania za obecność Kamilianów na wyspie oraz ich wkład w tamtejszy system ochrony zdrowia. Wszyscy prowincjałowie wzięli także udział w symbolicznym rozpoczęciu budowy nowego kamiliańskiego centrum dla chorych na Alzheimera.

Kilkudniowy pobyt na Tajwanie z pewnością pozwolił poczuć się dumnym z kamiliańskiej działalności w tym zakątku świata. Po raz kolejny można było odnieść wrażenie, że realizacja naszego charyzmatu dokonuje się ponad wszelkimi podziałami narodowymi, społecznymi i religijnymi, a Miłość bliźniego pozostaje najcenniejszą wartością…

Za: kamilianie.eu.