Home WiadomościZe Świata Spotkanie kleryków pijarskich z Europy Środkowej i Włoch

Spotkanie kleryków pijarskich z Europy Środkowej i Włoch

Redakcja

Od 14 do 17 sierpnia 2013 r. w Dolnym Smokovcu na Słowacji odbyło się spotkanie kleryków pijarskich. W spotkaniu uczestniczyło 24 alumnów z prowincji polskiej, słowackiej, węgierskiej i włoskiej wraz ze swoimi formatorami oraz o. Mateusz Pindelski, Asystent Generała Zakonu Pijarów i o. Jan Kovac, Przełożony Słowackiej Prowincji.

O. Mateusz Pindelski rozpoczynając spotkanie podzielił się trzema myślami, które przyświecały spotkaniu. Pierwszą była sama idea spotkania, czyli integracja współbraci kleryków i tworzenie międzynarodowej wspólnoty. Ze względu na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która miała miejsce następnego dnia, spotkanie otrzymało szczególny rys Maryjny. Trzecim charakterystycznym zabarwieniem były postaci św. Cyryla i Metodego, którzy dzięki swojemu dziełu ewangelizacji wywarli wpływ na całą Europę.

Pierwszego wieczoru słowaccy gospodarze przedstawili prezentację o swoim kraju, prowincji i seminarium, a także zaprezentowali filmu o św. Cyrylu i Metodym. Następnego dnia uczestnicy wzięli udział w spływie Dunajcem a w drodze powrotnej zwiedzili Czerwony Klasztor i Podoliniec z dawnym kościołem i pijarską szkołą. Wieczorem swoje prezentacje przedstawili Polacy, Węgrzy i Włosi. W piątek alumni udali się na wycieczkę górską na Skalnate Pleso znajdujące się pod Łomnicą, jednym z najwyższych szczytów w Tatrach. Wieczorem wszyscy wybrali się na spacer po Popradzie. Ostatniego dnia zobaczyli Štrbské Pleso i po obiedzie pożegnali się i rozjechali do swoich krajów.

Więcej (zdjęcia) na: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda