Home WiadomościZe Świata Sto lat redemptorystów na Słowacji

Sto lat redemptorystów na Słowacji

Redakcja

W 2021 roku redemptoryści na Słowacji obchodzą stulecie od przybycia do tego kraju. Z tej okazji w poszczególnych domach zakonnych przygotowano wiele wydarzeń. Pierwszym z nich będzie uroczyste otwarcie roku jubileuszowego w Stropkowie w dniach 21-23 marca.

W programie jubileuszu planowana jest we wrześniu konferencja naukowa na temat 100 lat obecności redemptorystów na Słowacji. Od początku tego roku w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) publikowane są grafiki z cytatami z dzieł św. Alfonsa Marii Liguoriego, założyciela Zgromadzenia Redemptorystów. O kolejnych wydarzeniach jubileuszowych będziemy informować na bieżąco.

Pierwsza wspólnota redemptorystów na Słowacji powstała jesienią 1921 roku w Stropkowie. Została utworzona przez redemptorystów obrządku greckokatolickiego i rzymskokatolickiego. Jednym z nich był bł. Metody Dominik Trčka CSsR. Z biegiem czasu ten pierwszy klasztor redemptorystów stał się duchowym centrum regionu Górnego Zemplina na Słowacji.

Kolejne klasztory założono w Podolińcu (1922), Kostolnej (1923), Michalowcach (1931) oraz w Bratysławie (1935).

Obecnie na Słowacji istnieją dwie jednostki Zgromadzenia Redemptorystów: Prowincja Bratysława-Praga (obrządek rzymskokatolicki) i Wiceprowincja Michalovce (obrządek greckokatolicki). Redemptoryści są znani przede wszystkim z misji parafialnych, rekolekcji, pracy duszpasterskiej w parafiach i apostolstwa za pośrednictwem środków społecznej komunikacji.

o. Miroslav Bujdoš, CSsR / cssr.news

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda