Home WiadomościZe Świata Stolica Święta: 56 lat posługi franciszkanina

Stolica Święta: 56 lat posługi franciszkanina

Redakcja

W dniu 31 sierpnia 2018 r., po 56 latach działalności w kurii rzymskiej, nasz współbrat fr. Angelo D’ONOFRI zakończył swoją posługę i dziś jest najstarszym pracownikiem watykańskiego sekretariatu stanu.

Należąc do byłej prowincji rzymskiej, obecnie włoskiej prowincji św. Franciszka z Asyżu, w wieku 27 lat, 1 lipca 1962 r., rozpoczął swoją służbę po roku kapłaństwa i po ukończeniu kursu misjologicznego przy Kongregacji Rozkrzewiania Wiary. Poprosił o wyjazd na misje, ale posłuszeństwo wezwało go gdzie indziej, gdy ówczesny prokurator zakonu fr. Gaetano STANO przeznaczył go do służby w sekretariacie stanu.
Przez 56 lat pełnił dość delikatną funkcję w archiwum sekretariatu jako pracownik sekcji „zamkniętych i poufnych kopert”, wykonując ją ze skrupulatną postawą wiernego sługi i opiekuna stosunkowo cennego dziedzictwa. Przez jego ręce (niewiele używając komputera, zaś najczęściej pióra) przechodziły kartoteki całego personelu kurii rzymskiej oraz tysiące dokumentów, listów i dossier z dykasterii watykańskich, nuncjatur apostolskich i diecezji z różnych stron świata.
W ramach sekretariatu należał do kilku komisji i był upoważniony do potwierdzania autentyczności dokumentów zezwalających księżom i osobom zakonnym z całego świata na wjazd do Włoch. Zawsze dyskretny i cichy stróż wielu tajemnic, w 2005 r., w wieku 70 lat, powinien był przejść na emeryturę, ale papież zatrzymał go na kolejnych 13 lat.
W ciągu lat swojej pracy posługiwał sześciu papieżom: Janowi XXIII, Pawłowi VI, Janowi Pawłowi I, Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI i Franciszkowi, oraz sześciu sekretarzom stanu: kardynałom Cicognani, Villot, Casaroli, Sodano, Bertone i Parolin.

Dziś fr. Angelo ma 83 lata, cieszy się doskonałym zdrowiem, pełni funkcję ekonoma klasztoru św. Jakuba w Rzymie i opiekuna XVII-wiecznego kościoła św. Jakuba na ul. Lungara.

Fr. Paolo FIASCONARO, rzecznik prasowy klasztoru św. Jakuba w Rzymie

Za: www.ofmconv.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda