Home WiadomościZe Świata Stulecie chrztu franciszkanina z Kustodii Ziemi Świętej

Stulecie chrztu franciszkanina z Kustodii Ziemi Świętej

Redakcja

W Jerozolimie stuletni franciszkanin koncelebrował Mszę z okazji Światowego Dnia Chorego. Wraz z innymi otrzymał sakrament Namaszczenia Chorych. Za dar życia i powołania o. Bazylego Talatiniana, ochrzczonego 10 lutego 1913 r., dziękowali Bogu jego współbracia z Kustodii Ziemi Świętej oraz lokalna wspólnota chrześcijan.

Jerozolimska wspólnota parafialna zaprosiła na niedzielną Eucharystię osoby chore i w podeszłym wieku. Podczas uroczystej Mszy św. wielu chorych otrzymało sakrament Namaszczenia. Wśród nich było dwóch najstarszych zakonników Kustodii Ziemi Świętej: 99 letni o. Gabriel oraz stulatek o. Bazyli Talatinian.
Na zakończenie Mszy proboszcz podziękował za troskę o osoby starsze i chore. Kilkanaście instytucji szpitalnych, ośrodków opieki społecznej oraz przychodni zostało uhonorowanych specjalnym dyplomem. Wśród wyróżnionych były nie tylko struktury kościelne, ale również instytucje palestyńskie oraz izraelskie.

Bogatą historię życia o. Bazylego Keropa Talatiniana można zamknąć w chronologicznej ramie: 100 lat życia, 82 lata w Zakonie Braci Mniejszych, 75 lat kapłaństwa, od 64 lat w Jerozolimie, w klasztorze Najświętszego Zbawiciela. Jubilat urodził się w ormiańskiej rodzinie w Marasc w Cylicji na terenie dzisiejszej Turcji. Jako dziecko stracił rodziców. Najpierw trafił do sierocińca, a następnie jego wychowaniem zajęli się franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej. Studia teologiczne uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego ukończył w Rzymie. Ważnym epizodem w bogatej historii o. Bazylego była nominacja na eksperta Soboru Watykańskiego II i członka komisji przygotowawczej w sprawach Kościołów Wschodnich.

J. Kraj, OFM, Jerozolima

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda