Światowa Konsulta Rodziny Salezjańskiej

W dniach 22-23 maja br., w Turynie – Valdocco, miało miejsce posiedzenie Światowej Konsulty Rodziny Salezjańskiej.

Naszą michalicką wspólnotę zakonną podczas spotkania reprezentowali: przełożony generalny ks. Dariusz Wilk i radca generalny ks. Stanisław Kilar. Światowa Konsulta, odnosząc siędo tematu najbliższego Synodu Biskupów: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”, zgłębiła dokument przygotowawczy Synodu.

Misją Kościoła jest głoszenie radości Ewangelii, co należy odnieść do specyficznego posłannictwa Rodziny Salezjańskiej: głoszenie jej młodzieży, pomagając każdemu z ludzi młodych w dokonaniu cudów w swoim życiu.

Ta misja Kościoła odbywa się we współczesnym świecie, który charakteryzuje się następującymi elementami społeczno-kulturowymi: niepewność, kultura naukowa, społeczności wielokulturowe i wielowyznaniowe, pragnienie uczestnictwa, poszukiwanie punktów odniesienia, hiperłącza…  

Rozeznanie powołania w świecie młodych wymaga niezwykłej wrażliwości w rozeznaniu planu Boga, jaki ma względem każdego człowieka; mądrości w interpretacji przesłań Bożych i umiejętności podjęcia ostatecznej decyzji. Bardzo duże znaczenie w procesie rozeznania ma osobiste towarzyszenie młodym.

Niektóre konkretne wskazówki do realizacji wyzwania związanego z troską duszpasterską i rozeznaniem powołaniowym w odniesieniu do ludzi młodych: kroczyć z ludźmi młodymi, przebywając wśród nich; ułatwiać im spotkanie z odpowiednimi wspólnotami, proponując im wiarygodne autorytety jako punkty odniesienia; postrzegać codzienne spotkania (parafie, uniwersytety, stowarzyszenia, nowe media) jako spotkania nadzwyczajne (Światowe Dni Młodzieży, wpisane w codzienne relacje); troszczyć się o  język i odpowiednie procesy, i wreszcie – nie bać się proponować kontemplacji, modlitwy, słuchania i oddania wszystkiego pod macierzyńską opiekę Maryi.

Za: www.michalici.pl