Home WiadomościZe Świata Święcenia biskupie o. Richarda Baawobr, generała Ojców Białych

Święcenia biskupie o. Richarda Baawobr, generała Ojców Białych

Redakcja

misjonarzeafryki.orgO. Jacek Wróblewski był świadkiem święceń biskupich ojca Richarda Baawobr, oto jego relacja z tego wydarzenia:

„W sobotę 7 maja na stadionie miejskim w Wa na północy Ghany mała miejsce uroczystość święceń biskupich dotychczasowego generała naszego Zgromadzenia: ojca Richarda Baawobr. Uroczystości święceń przewodniczył kardynał Peter Turkson z Ghany, który specjalnie przyjechał z Watykanu, gdzie to pełni funkcję przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Sprawiedliwości i Pokoju. Obecni byli także wszyscy biskupi z Ghany, a także biskupi z krajów sąsiednich: Burkina Faso, Togo i Nigeria. W gronie biskupów nie zabrakło także naszych dwóch współbraci, którzy pełnią biskupią posługę w Kongo: JE Willy Ngumbi oraz JE Christopher Amade. Licznie byli reprezentowani oczywiście i Ojcowie Biali, było nas blisko stu przybyłych z Ghany, Nigerii, Burkina Faso, Wybrzeża Kości Słoniowej, Mali, Nigru, Togo, Nigerii, Ugandy, Francji i Włoch. Cieszyłem się ogromnie, że mogłem się znaleźć w tym braterskim gronie. Należy również wspomnieć bardzo liczną obecność duchowieństwa lokalnego oraz całe rzesze sióstr zakonnych, a wśród nich Siostry Białe. Władze państwowe były reprezentowane przez wiceprezydenta Ghany: Kwessi Amissa Arthur. Obecni byli także przedstawiciele kościołów protestanckich, jak i innych wyznań: islam i religie tradycyjne. Nie zabrakło oczywiście licznej rodziny i krewnych ojca Richarda, w tym jego Mamy, która z wielką godnością przeżywała to na pewno wzruszające dla niej wydarzenie.

Wybór stadionu okazał się bardzo dobrą opcją, gdyż tłumy wiernych, które uczestniczyły w tych uroczystościach nie pomieściłyby się w żadnym kościele.

Msza Święta trwała blisko 6 godzin ! Zachowano oczywiście wszystkie niezbędne formuły, które towarzyszą tego rodzaju uroczystości, w tym zaprezentowanie i odczytanie dekretu papieża Franciszka mianującego naszego współbrata na biskupa diecezji Wa oraz obietnica posłuszeństwa złożona na ręce nowo wyświęconego biskupa przez księży diecezji Wa.

Liturgia była oczywiście ubogacona wspaniałymi śpiewami i tańcami do akompaniamentu ksylofonów, instrumentów, które są charakterystyczne dla kultury ludu Dagara, do którego przynależy biskup Richard.

Nazajutrz w niedzielę, tym razem już w katedrze, miała miejsce Msza dziękczynna. I ponownie pojawiły się tłumy wiernych, których większość musiała pozostać na zewnątrz świątyni w blisko 40 stopniowym upale. Tej Eucharystii przewodniczył nowy biskup Wa. To co zwracało uwagę, to fakt, iż biskup Richard używał głównie lokalnego języka dagari zamiast angielskiego, pokazując w ten sposób , że mimo wielu lat spędzonych z dala od swoich rodzinnych stron, nie zapomniał on o swoich korzeniach. Ponownie liturgia była żywa, roztańczona i rozśpiewana. A w procesji z darami pojawiło się 10 kóz…..

Biskup Richard Baawaobr jest czwartym ordynariuszem diecezji Wa, która została erygowana w 1959 roku, tym samym kiedy to urodził się o. Richard. Innym szczęśliwym zbiegiem okoliczności jest sama data święceń – gdyż pierwszy biskup dieczji Wa, a późniejszy kardynał, i obecnie kandydat na Ołtarze – JE Peter Porekuu Dery został wyświęcony na biskupa dokładnie tego samego dnia czyli 7 maja, ale 57 lat wcześniej. Biskup Richard przejmuje posługę z rąk JE Paula Bemile, który już 2 lata temu doszedł do wieku emerytalnego.

W trakcie uroczystości dużo ciepłych słów uznania skierowano do Misjonarzy Afryki, co nie dziwi, gdyż to właśnie Ojcowie Biali dokonali ewangelizacji tego regionu Ghany w latach 20-ych i 30-ych XX wieku.”

o.Jacek Wróblewski

Więcej (zdjęcia) na: www.misjonarzeafryki.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda