Home WiadomościZe Świata Święty Józef z wulkanicznej wyspy

Święty Józef z wulkanicznej wyspy

Redakcja

Kult św. Józefa jest żywy na krańcach świata, również na zagubionym na wodach Atlantyku skrawku ziemi, jakim jest Islandia.      

Jako szczególne propagatorki tego kultu należy wspomnieć Siostry Świętego Józefa z Chambéry, które w 1896 roku rozpoczęły swoją misję na Islandii, kładąc fundament pod szkolnictwo i opiekę szpitalną na tej wyspie.  

   Także obecne na Islandii od 1984 roku polskie karmelitanki bose  pielęgnują kult św. Józefa, głęboko wpisany w sam karmelitański charyzmat. Między innymi w 2009 r. w klasztorze została napisana ikona św. Józefa, wraz z bogatym komentarzem, jak należy czytać przedstawione na wizerunku symbole, nawiązujące do miejsca, w którym powstała – zarówno klasztoru, jak i samej wyspy.

Z okazji roku św. Józefa i jego uroczystości 19 marca, na podstawie tego opisu powstała medytacja wspomnianej ikony w formie filmu. Jest ona dostępna na kanale YouTube sióstr: 

W czasie nowenny przed uroczystością, w Karmelu na Islandii zabrzmiała także litania do św. Józefa – w języku polskim i islandzkim – śpiewana na melodię skomponowaną przez siostry na tę okazję. Można włączyć się w tę modlitwę poprzez YouTube: 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda