Home WiadomościZe Świata Sycylia: beatyfikacja o. Gabriele Allegry tłumacza Biblii na chiński

Sycylia: beatyfikacja o. Gabriele Allegry tłumacza Biblii na chiński

Redakcja

Włoski franciszkanin, twórca pierwszego kompletnego przekładu Biblii na chiński, został zaliczony w poczet błogosławionych. Gabriele Maria Allegra urodził się w 1907 r. na Sycylii. Wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych i wyjechał na misje do Chin. Dowiedziawszy się, że Chińczycy nie mają jeszcze przekładu Biblii z języków oryginalnych, poświęcił się jej tłumaczeniu.

Był poliglotą, władał 11 językami. Pracę rozpoczął samotnie, a potem z pomocą rodowitych Chińczyków doskonalił przekład językowo. W 1945 r. założył w Pekinie Studium Biblijne, przeniesione następnie do Hongkongu ze względu na sytuację polityczną zaistniałą po przejęciu władzy w Chinach przez komunistów. Zmarł w Hongkongu w 1976 r. Został pochowany w Acireale na rodzinnej Sycylii. Juz osiem lat po śmierci rozpoczął się proces beatyfikacyjny. 10 lat temu Jan Paweł II zatwierdził dekret o cudzie przypisywanym jego wstawiennictwu, otwierając tym drogę do wyniesienia go do chwały ołtarzy.

W katedrze w Acireale na Sycylii beatyfikacji o. Gabriele Marii Allegry przewodniczył 29 września w imieniu Papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Kard. Angelo Amato SDB zapytaliśmy, co znamionowało apostolstwo nowego błogosławionego.

„Przekład całego Pisma Świętego na język chiński to jego niestrudzony, pełen mądrości apostolat na ziemiach misyjnych – odpowiedział włoski purpurat. – Dzieło to, rozpoczęte w 1935 r., a zakończone w 1961, stanowi kamień milowy w historii Kościoła katolickiego w Chinach. Sposób podejścia do Słowa Bożego ukazywał głęboką wiarę nowego błogosławionego. Starał się on, by tłumaczenie było jak najdoskonalsze. Często, aby znaleźć właściwy odpowiednik dla jakiegoś wyrazu, zastanawiał się nad tym ze swymi współpracownikami przez kilka dni. O. Gabriele Marii Allegra żywił synowską miłość do Kościoła. Pragnął zawsze komentować Pismo Święte w świetle Ojców Kościoła i nauczania Papieży”.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda