Home Wiadomości Szły na śmierć. Wykonały niezwykły gest wobec swoich katów

Szły na śmierć. Wykonały niezwykły gest wobec swoich katów

Redakcja

Podczas krwawej rewolucji została pojmana grupa zakonnic. Pamięć o nich trwa do dzisiaj. Nie każdego stać na taki gest w obliczu śmierci.
Jest rok 1794, we Francji od 5 lat trwa jedna z największych na świecie i najpoważniejszych w skutkach rewolucja. W jej trakcie mają miejsce wyjątkowo ciężkie prześladowania katolików. Według szacunków zginęło kilkanaście tysięcy wiernych. Wśród nich są bohaterskie zakonnice z Valenciennes.

Podczas rewolucji doszło do kasaty wielu zgromadzeń zakonnych. W 1792 r. ten los spotkał także urszulanki, które od ponad stu lat prowadziły w Valenciennes ochronkę i szkołę dla młodych dziewcząt. Zapewniały im wychowanie i dach nad głową. Wiele zakonnic znalazło schronienie w swoich rodzinnych domach lub innych klasztorach.

Nadzieja na pokój nadeszła wraz z przybyciem austriackich wojsk. Jednak w 1974 roku miasto zostało odbite przez rewolucjonistów. Z początkiem września wiele zakonnic zostało aresztowanych. Trybunał rewolucyjny wydał na nie wyrok śmierci przez ścięcie głowy gilotyną. Wśród skazanych oprócz urszulanek były również klaryski i brygidki.

Kobiety przyjęły swój los z godnością. Nie opłakiwały zbliżającej się śmierci, ale wielbiły Boga modlitwami, za życie, które im podarował. Z ich celi było słychać radosną Litanię Loretańską.  Według spisanych świadectw, gdy prowadzono je na szafot, śpiewały z uśmiechem Te Deum. Wchodząc na podest, jedna z nich wykonała niezwykły gest wobec swojego przyszłego kata. Zatrzymała się i ucałowała jego rękę, mówiąc, że mu wybacza. Reszta sióstr wykonała ten sam gest wobec katów, a nawet błogosławiły im. Nie było widać w nich strachu.

Zostały stracone w dwóch grupach 17 i 24 października. Przez to, co zrobiły stały się bardzo niewygodnymi świadkami. Pochowano je skromnie, a ich kult wyciszono. Nie było go, aż do 1907 roku, kiedy to papież zezwolił na to, a 6 lipca 1919 r. wydał dekret o ich męczeństwie. Benedykt XV beatyfikował je 13 czerwca 1920 r. Od tego momentu sa znane jako Błogosławione Męczennice z Valenciennes.

Oto lista sióstr, które zginęły, wybaczając i błogosławiąc swoim oprawcom:

 • Maria Natalia od św. Ludwika OSU
 • Maria Laurentyna od Św. Stanisława OSU
 • Maria Urszula od św. Bernardyna OSU
 • Maria Ludwika od św. Franciszka OSU
 • Maria Augustyna od Najświętszego Serca Pana Jezusa OSU
 • Maria Klotylda od św. Franciszka Borgiasza OSU
 • Maria Scholastyka Józefa od św. Jakuba OSU
 • Maria Kordula Jósefa od św. Dominika OSU
 • Józefina Leroux OSC
 • Maria Franciszka Lacroix O.SS.S
 • Anna Maria Erraux O.SS.S

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda