Home WiadomościZe Świata Tanzania: franciszkańskie Centrum Edukacyjne ma już 10 lat

Tanzania: franciszkańskie Centrum Edukacyjne ma już 10 lat

Redakcja

Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem abp. Marka Solczyńskiego, Nuncjusza Apostolskiego w Tanzanii, w sobotę, rozpoczęły się uroczystości 10-lecia Centrum Edukacyjnego im. św. Maksymiliana Kolbe, prowadzonego przez braci mniejszych konwentualnych. W Uroczystościach wziął udział ambasador RP Krzysztof Buzalski, władze zakonne, rodzice i uczniowie Centrum.
Homilię wygłosił bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, który wraz z o. Kazimierzem Szymczychą i ks. Zbigniewem Sobolewskim odwiedza polskich misjonarzy w Kenii i Tanzanii.

– Jest to dla Was szczęśliwy i wielki dzień – powiedział w homilii bp Jerzy Mazur, zwracając się do ponad tysięcznej rzeszy uczniów, nauczycieli i rodziców Centrum Edukacyjnego zgromadzonych na Eucharystii. Biskup podkreślił, że Chrystus jest najlepszym nauczycielem, a misjonarze głosząc Ewangelię i prowadząc dzieła edukacyjne idą w Jego ślady.

Zachęcił wszystkich do ufnego pójścia za Chrystusem, zawierzenia Jego miłosierdziu i łasce.

Biskup przypomniał, że pierwszymi najważniejszymi nauczycielami są rodzice, a rodzina stanowi pierwsze środowisko wychowawcze. – Słuchajcie zawsze dobrych rad Waszych rodziców i dziadków – powiedział biskup. – Szkoła i Kościół, a tutaj w Segerea ojcowie franciszkanie, pomagają rodzinie, ale nie mogą jej zastąpić.

– Słuchajcie także Waszych nauczycieli w szkole oraz ojców franciszkanów i sióstr zakonnych, gdyż oni pragną Waszego prawdziwego dobra.

Bp Jerzy Mazur wezwał wszystkich do wdzięczności za otrzymywaną pomoc. – Nie byłoby tego wspaniałego Centrum, nie mielibyście możliwości kształcenia się, gdyby nie pomoc tak wielu ludzi dobrej woli z Polski. Dzięki ich ofiarności powstały budynki Waszego Centrum – powiedział.

Mówca podziękował Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP, które w ramach polskiej pomocy rozwojowej w ostatnich latach sfinansowało dokończenie budowy oraz wyposażenie szkoły podstawowej dla 800 dzieci oraz budowę szkoły zawodowej dla 200 uczniów.

Po Mszy św. w barwnym korowodzie pod przewodnictwem orkiestry policyjnej, dostojni goście, rodzice i uczniowie udali się do Centrum Edukacyjnego w Segerea. Tutaj miało miejsce poświęcenie i otwarcie nowego budynku szkolnego. Hale warsztatowe oraz sale lekcyjne uroczyście poświęcili obaj hierarchowie. Na pamiątkę tego znaczącego wydarzenia w dziejach szkoły, dostojni goście posadzili drzewa. Biskupi poświęcili również plac po budowę przedszkola dla 470 dzieci oraz autobus szkolny.

Drugą część radosnych obchodów wypełniły śpiewy, tańce oraz krótkie scenki teatralne w wykonaniu dzieci i młodzieży. Władze szkoły i rodzice bardzo serdecznie podziękowali ojcom franciszkanom, zwłaszcza o. Krzysztofowi Cieślikiewiczowi za ofiarną pracę edukacyjno-wychowawczą i troskę o rozwój szkoły. Wyrazili również wdzięczność wobec Polski i Polaków za wsparcie finansowe placówki. Zabierając głos, ambasador Krzysztof Buzaliski powiedział, że od 10 już lat śledzi życie tej wspaniałej szkoły i podziwia zaangażowanie ojców franciszkanów, którzy wytrwale rozwijają różne formy pomocy, zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Ostatnią inicjatywą jest utworzenie szkoły zawodowej dla dziewcząt i chłopców. O nadziei na lepszą przyszłość, jaką rodzi edukacja, mówili także abp Marek Solczyński i bp Jerzy Mazur SVD.

W uroczystościach wzięli liczny udział polscy misjonarze posługujący w Tanzanii. Wielu z nich przebyło daleką drogę, by móc spotkać się z przewodniczącym Komisji Misyjnej oraz Nuncjuszem Apostolskim. Uroczystości zakończyła braterska agapa.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda