Home WiadomościZe Świata Taszkent: XVI Spotkanie Katolików w Uzbekistanie

Taszkent: XVI Spotkanie Katolików w Uzbekistanie

Redakcja

franciszkanie.pl10 czerwca 2016 r. od porannych godzin z różnych stron Uzbekistanu do Taszkentu zjeżdżali się przedstawiciele parafii, którzy chcieli uczestniczyć w XVI Spotkaniu Katolików – pisze do nas z Uzbekistanu o. Stanisław Glista OFMConv.

Po przyjeździe i rozmieszczeniu w hotelach rozpoczęła się rejestracja gości. Temat tegorocznego spotkania związany był z przeżywanym w Kościele Rokiem Miłosierdzia.  O godz.17.00 pierwszą scenkę „O Miłosiernym Samarytaninie” przedstawili ministranci z taszkienckiej parafii. Po ich wystąpieniu gość spotkania – ksiądz biskup Jose Luis z Ałma-aty wygłosił uczestnikom pierwszą konferencję. O godz.18.00 rozpoczęliśmy uroczystą mszę świętą na początek Spotkania Katolików, a po niej poszliśmy na kolację w pobliskiej restauracji.

Sobota, drugi dzień spotkania, rozpoczęła się modlitwą poranną, po której parafianie z Taszkientu przedstawili scenkę o Miłosiernym Jezusie. Po niej miała miejsce konferencja i spotkanie w dziesięciu grupach, w których każdy mógł podzielić się swoim spojrzeniem na temat Bożego Miłosierdzia. Po obiedzie odmówiliśmy wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a młodzi parafianie z Fergany przedstawili swoją interpretację przypowieści o Synu Marnotrawnym. Następnie ks. Bp Jose Luis dzielił się refleksjami o spowiedzi, po czym parafianie z Buchary ukazali sugestywnie przypowieść o Sądzie Ostatecznym. W końcu przyszedł czas na adorację Najświętszego Sakramentu i okazję do pojednania się z Bogiem w sakramencie spowiedzi. O godz.18.00 rozpoczęła się msza święta podsumowująca cały dzień.

Trzeci, ostatni dzień XVI Spotkania Katolików był bardzo gorący, temperatura przekraczała nawet 40 stopni. Dzień zaczęliśmy poranną modlitwą, a następnie parafianie z Urgencza przedstawili scenkę o zagubionej owcy. Później ks. bp Jose Luis wygłosił ostatnią już konferencję o Miłosierdziu Bożym. Centralnym punktem i wielkim dziękczynieniem była msza święta, której przewodniczył nasz ordynariusz o.bp Jerzy. Wygłosił on również do nas Słowo Boże. W czasie mszy świętej do ołtarza przyniesiono symboliczne dary: fioletową stułę – symbol sakramentu pojednania, a więc sakramentu Miłosierdzia, białą kartkę, która przedstawiała stan naszego życia wewnętrznego po spowiedzi oraz chleb i wino, które stały się Ciałem i Krwią Jezusa. Pod koniec Eucharystii podziękowaliśmy księdzu biskupowi Jose Luisowi za posługę Słowa, a wierni pożegnali o. Stanisława Glistę, dziękując mu za jego posługę w Taszkencie i parafiach Uzbekistanu. Na mszy świętej obecni byli zaprzyjaźnieni parafianie z Kościoła Luterańskiego. Dopełnieniem wspólnej radości było spotkanie przy stole podczas obiadu, na którym się pojawił płow świąteczny – tradycyjna uzbecka potrawa.

o. Stanisław Glista/red.

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda