Home Wiadomości Ten biskup zginął wraz z muzułmanami z rąk ekstremistów. Teraz zostanie beatyfikowany

Ten biskup zginął wraz z muzułmanami z rąk ekstremistów. Teraz zostanie beatyfikowany

Redakcja

8 grudnia w Oranie będzie miała miejsce beatyfikacja bpa Piotra Claverie i jego 18 towarzyszy w sanktuarium Matki Bożej z Santa Cruz w Oranie – poinformował episkopat Algierii.

Uroczystości beatyfikacyjnej będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Becciu.

Pierwszy z tej grupy – bp Piotr Claverie, dominikanin (1938-96), był w latach 1981-96 ordynariuszem algierskiego Oranu.

Jego zdecydowana postawa orędownika pokoju i zaangażowanie w chrześcijańsko-muzułmański dialog przyczyniły się do śmierci od bomby podłożonej przez islamskich ekstremistów w drzwiach jego mieszkania 1 sierpnia 1996 roku.

Zginął on wraz ze swym młodym kierowcą, muzułmaninem Mohamedem Bouchikhim w wyniku wybuchu samochodu-pułapki przed wejściem do domu biskupiego. W gronie pozostałych męczenników jest też siedmiu trapistów z klasztoru w Tibhirine, zamordowanych w maju tego samego roku przez terrorystów islamskich.

Wszyscy wspomniani męczennicy w trudnym dla Algierii okresie zdecydowali się świadomie pozostać tam u boku swoich braci muzułmanów, wierni Chrystusowi i Kościołowi. Na styku różnych religii i kultur pragnęli dawać świadectwo pokoju i dialogu.

Algierscy biskupi wskazują że nowi błogosławieni będą dani tamtejszemu Kościołowi jako orędownicy oraz wzór życia chrześcijańskiego, przyjaźni i braterstwa, spotkania i dialogu. “Niech ich przykład pomoże nam w naszym dzisiejszym życiu. Ich beatyfikacja będzie dla Kościoła i dla świata, bodźcem i apelem o budowanie razem świata pokoju i braterstwa” – czytamy w komunikacie episkopatu Algierii.

Za: deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda