Tragiczna śmierć sióstr zakonnych w wypadku samochodowym

W wypadku drogowym w pobliżu miasta Merki w środkowej Etiopii zginęły 7 marca cztery siostry ze Zgromadzenia Córek św. Anny, w tym przełożona prowincjalna s. Weinshet Gebru.

O tragedii poinformował 8 bm. Argaw Fantu – dyrektor regionalny Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Bliskiemu Wschodowi (CNEWA), które od lat wspiera różne dzieła charytatywne w tym wschodnioafrykańskim kraju.

Według niego osiem zakonnic jechało samochodem do miasta Hawassa na pogrzeb ojca siostry Tinsae Tirkaso – dyrektorki prowadzonego przez zgromadzenie sierocińca. W pewnej chwili koło miasta Meki (133 km od Addis Abeby) ich pojazd zderzył się czołowo z ciężarówką, w wyniku czego cztery siostry zginęły na miejscu a trzy inne odniosły ciężkie obrażenia i ich stan jest krytyczny – powiedział A. Fantu.

Przewodniczący CNEWA prał. John E. Kozar oświadczył, że „wiadomość o wypadku i śmierci czterech sióstr głęboko poruszyła nasze serca i dusze”, a Kościół w Etiopii „stracił kilka swych bardzo oddanych sług”. Przypomniał przy okazji, że od ponad 150 lat córki św. Anny służą bezinteresownie w tym kraju i w sąsiedniej Erytrei. „Módlmy się wspólnie za ich wspólnotę oraz za cały Kościół w Etiopii i za jej naród i wspierajmy je. Niech Bóg przyjmie je do swego królestwa niebieskiego” – dodał ks. Kozar.

Z kolei dyr. Fantu zapewnił, że córki św. Anny „są klejnotem Kościoła i uczestniczą w inicjatywach na rzecz formacji duszpasterskiej i ludzkiej”. Prowadzą one szkoły, ośrodki zdrowia, kursy kroju i szycia, placówki formacji zawodowej, sierocińce i szkołę dla osób słabo widzących.

W grudniu 2016 zgromadzenie świętowało 150. rocznicę założenia i podczas tych obchodów s. Weinshet wezwała siostry do „przemyślenia na nowo swej posługi i do dziękowania Bogu za czas, jaki im dał”. Nawiązując do tych słów dyrektor regionalny podkreślił, że „Bóg w «czasie, który im dał» wezwał je do odpoczynku wiecznego” i wezwał do modlitw, aby „Pan im błogosławił łaską dalszego służenia ludziom” oraz aby udzielił pociechy całej wspólnocie, pogrążonej w smutku.

CNEWA jest organizacją humanitarną Stolicy Apostolskiej, powołaną przez Piusa XI w 1926 w celu służenia Kościołom i ludności Bliskiego Wschodu, z czasem także Afryki Północno-Wschodniej, Indii i Europy Wschodniej, niezależnie od narodowości i religii.

KAI/ml

Za: www.deon.pl