Home WiadomościZe Świata Traktor dla Ekologicznej Farmy w Kakooge

Traktor dla Ekologicznej Farmy w Kakooge

Redakcja

„W dokumentach Kościoła wielokrotnie napotykałem na ideę, aby pomagać młodzieży afrykańskiej w uzyskaniu zawodu i dawania im odpowiednich umiejętności. To takie przysłowiowe dawanie do ręki wędki, a nie gotowej ryby” – pisze o. Bogusław Dąbrowski. 

Ta idea długo towarzyszyła mi w myślach, aż przeszedłem do czynów. Przekonałem moich wspóbraci w Ugandzie, że potrzebna jest szkoła zawodowa w Kakooge i podjąłem się jej budowy, a obecnie superwizji w jej prowadzeniu i odpowiedzialności finansowej.

Budowę szkoły sfinansował dobrodziej z Neustadt, którego znalazł nam o. Stanisław Strojecki (obecny proboszcz w Kakooge). Pięć lat temu otwarliśmy szkołę. Dwuletnia szkoła zawodowa ma obecnie 137 uczniów i posiada kilka kierunków: budownictwo, ślusarstwo, krawiectwo, gastronomia, fryzjerstwo, elektronika i rolnictwo.

W ramach tego ostatniego kierunku niedawno założyliśmy Ekologiczną Farmę Pokazową.  Na początku kupiliśmy krowy mleczne, sfinansowane przez Caritas Antoniana. Obecnie farma ma 10 krów mlecznych, dziesięć świnek, dziesięć królików, pięć indyków i 20 kur znoszących jajka. Mleko i jajka raz w tygodniu jedzą uczniowie. W innych dniach sprzedajemy mleko, aby za uzyskane pieniądze kupić leki przeciw insektom do spryskiwania krów. Krowy i świnie produkują biogaz, na którym gotowane są posiłki dla uczniów szkoły zawodowej. Biogaz wykorzystujemy później użyźniania gleby.

Ponadto zbieramy  naturalne odpadki na kompost, który również wykorzystujemy jako nawóz do wzbogacania gleby. Przy farmie zwierząt mamy również ogródek z warzywami, które urozmaicają posiłki uczniów.

Obecnie planujemy zakup traktora model TT 75,  4 WD marki New Holland, ponieważ w najbliższym czasie planujemy zagospodarować 20 hektarów ziemi na uprawę kukurydzy, słodkich ziemniaków, kasawy. Chcemy  posadzić również 100 bananowców. Potrzebujemy traktora do orania, siania i zbierania plonów. Uprawa ziemi przyczyni się do rozwoju ekologicznej farmy istniejącej przy szkole zawodowej imienia Jana Pawła II (St.  John Paul Technical Institute) w Kakooge.

Przede wszystkim chodzi nam o to, aby farma w przyszłości mogła dożywiać uczniów. Utrzymanie jest zbyt drogie dla miejscowej młodzieży. Nie mają oni wystarczająco pieniędzy na opłatę nauki i internatu. Mam nadzieję, że w przyszłości ta farma pozwoli nam nie tylko wyżywić uczniów ze szkoły zawodowej, ale również naszych afrykańskich postulantów, którzy niedługo przeniosą się z Munyonyo do Kakooge.

Ponadto uczniowie szkoły zawodowej o kierunku rolnictwo będą uczyć się, jak obsługiwać traktor i pracować nim w polu.

Poniżej zamieszczamy kosztorys planowanej przez nas inwestycji:

Koszt traktora   =     25 000 USD

Koszt pługa       =      3 500 USD

Koszt przyczepy =    7 000 USD

Razem               =   35 500 USD

Otrzymaliśmy od MIVA Polska* = 10 000 Euro (tj.około = 11 200 USD)

Nadal potrzebujemy uzbierać kwotę   =  24 300 USD

*MIVA Polska oferuje pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie środków transportu oraz ujednolicenie różnych działań w tym zakresie na terenie kraju. Zajmuje się również promocją dzieła misyjnego pracy polskich misjonarzy, a także wspiera działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. Wspomaga także akcję „Traktor dla Kakooge”. 

Aby wesprzeć akcję „Traktor dla Kakooge”, ofiary można wpłacać na konto:

Pekao S.A.
31 1240 4432 1111 0000 4732 4970 PLN
PROWINCJA ŚW. ANTONIEGO I BŁ. JAKUBA
31-539 Kraków, ul Żółkiewskiego 14
z dopiskiem: “DAROWIZNA – TRAKTOR DLA KAKOOGE”

o. Bogusław Dąbrowski
Przełożony Misji w Kakooge i dyrektor finansowy Szkoły Zawodowej JP II

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda