Trzy w jednym – michalicki jubileusz w Toronto

100, 50 i 10 – te okrągłe rocznice świętowaliśmy 15 września br. w parafii św. Teresy w Toronto, gdzie pracują księża michalici. W jubileuszowym roku 100-lecia śmierci naszego błogosławionego Założyciela, trwamy w dziękczynieniu za 50 lat michalickiej posługi duszpasterskiej w Kanadzie, a ponadto obchodziliśmy 10-lecie pracy w parafii św. Teresy.

Na uroczystości przybyło wielu znamienitych gości, a kościół parafialny wypełnił się wiernymi, którzy wraz z nami dziękowali Bogu podczas jubileuszowej Eucharystii.

Mszy św. przewodniczył kardynał Tomasz Collins, pasterz archidiecezji Toronto. W koncelebrze uczestniczyło ponad 30 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, wśród których był m.in. bp pomocniczy John Boissonneau, jak też ks. Janusz Błażejak OMI błogosławionej – przewodniczący Konferencji Polskich Księży na Wschodnią Kanadę. Ogromne znaczenie dla wszystkich zebranych miała obecność naszego Przełożonego Generalnego ks. Kazimierza Radzika. Ks. Kardynał wyraził mu wdzięczność za gorliwą posługę michalitów pośród wiernych tej diecezji, której patronem jest św. Michał Archanioł. Podziękowania składali także przedstawiciele parafii.

Obecny proboszcz ks. Adam Gabriel wraz z ks. Józefem Morawskim przez minione dwa miesiące trudzili się nad przygotowaniem jubileuszowych uroczystości, w czym gorliwie pomagali im parafianie i inni życzliwi ludzie. W liturgii Słowa Chrystus zadał nam wszystkim pytanie: „A wy, za kogo Mnie uważacie?”. W homilii, którą wygłosił ks. Kardynał, wyraźnie wybrzmiała odpowiedź, którą swoim życiem głosił także nasz Ojciec Założyciel – „Panie, do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. Ty jesteś ponad wszystko”. Życie ks. Markiewicza pokazuje, iż nie była to tylko pusta deklaracja. A jubileuszowe obchody są dla nas dodatkowym zobowiązaniem, by – jak ks. Markiewicz – uczynkami wyrażać swoją wiarę, bo „Bóg ponad wszystko!”.

Po Mszy św., podczas jubileuszowego bankietu, kard. Thomas Collins otrzymał z rąk Ojca Generała medal Benemerenti, a wielu naszym dobroczyńcom wręczona została okolicznościowa książka, przedstawiająca dzieje michalitów w Kanadzie. W bankiecie uczestniczyło ponad trzysta osób, m.in.: Grzegorz Jopkowicz – konsul RP w Toronto, Władysław Lizoń – deputowany do kanadyjskiej Izby Gmin (z okręgu Mississauga East – Cooksville). Oprócz michalitów (pracujących w Kanadzie, przybyłych z Polski i z Ameryki Południowej) oraz dwóch michalitek, obecni byli księża z innych zgromadzeń: salezjanie, oblaci, redemptoryści, zmartwychwstańcy, pallotyni oraz siostra klawerianka, pracująca w Toronto. W sposób szczególny powitaliśmy też pierwszego michalickiego kleryka, pochodzącego z Kanady – Jakuba Rudnickiego, który dopiero co zakończył nowicjat.

Podczas bankietu występował góralski zespół wokalno-taneczny „Harnasie”, działający przy Związku Podhalańskim. Uroczystości nagłaśniały media: Katolickie Studio Młodych, Radio Polonia, Telewizja Trwam, Radio Maryja, Telewizja Rozmaitości – Polish Studio, gazeta „Goniec”. Wcześniej mieliśmy też nagrania w wymienionych stacjach telewizyjnych i radiowych, które informowały o naszym Zgromadzeniu i o wydarzeniach związanych z jubileuszem. Ks. Paweł Ratajczak OMI z Katolickiego Studia Młodych przez dwa wieczory przed uroczystościami w Toronto transmitował wywiady z michalitami i michalitkami. Ryszard Piotrowski w Radiu Polonia nagłaśniał obchody jubileuszowe i „przepytywał” nas w studio, dzięki czemu wielu rodaków na kanadyjskiej ziemi usłyszało o michalickich zgromadzeniach i o naszym charyzmacie. W telewizyjnym programie „Rozmaitości”, dzięki współpracy z Tadeuszem Lisem, nadawano rozmowy z michalitami i michalitkami, które dotyczyły historii i działalności michalickich zgromadzeń oraz tegorocznych jubileuszy.

Na uroczystościach w parafii św. Teresy w Toronto gościliśmy także o. Jacka Cydzika CSSR z TV Trwam i Radia Maryja, oraz Andrzeja Kumora z regionalnej gazety „Goniec”. Podczas bankietu podawane były dania z kuchni Staborowskich. Wszyscy, którzy kupowali książki lub bilety na bankiet wspierali michalickie misje.

W czasie niedzielnych Mszy św. Ojciec Generał ks. Kazimierz Radzik głosił homilie, a siostry michalitki prezentowały zgromadzenie i dziękowały za pomoc, jaką otrzymują od parafian misjonarki w Kamerunie. Mam nadzieję, że to piękne świętowanie wzmocni wiarę i jedność katolickiej Polonii w Kanadzie i otworzy wielu ludzi na markiewiczowskie wołanie: „Bóg ponad wszystko!”.

Ks. Andrzej Kowalczyk CSMA

Więcej (zdjęcia) na: www.michalici.pl