Home WiadomościZe Świata Udział salezjanów w Synodzie dla Amazonii

Udział salezjanów w Synodzie dla Amazonii

Redakcja

W dniu 15 października 2017 r. papież Franciszek zapowiedział Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów poświęcone regionowi Amazonii, wskazując na główny cel: “określenie nowych dróg ewangelizacji tej części ludu Bożego, szczególnie ludności pierwotnej, często zapomnianej i bez perspektywy pogodnej przyszłości, także ze względu na kryzys Amazońskiego lasu deszczowego, płuc mających pierwszorzędne znaczenie dla naszej planety”. Już niewiele dni pozostało do tego wielkiego wydarzenia, które będzie czasem łaski dla odnowionej obecności Kościoła w tym regionie, wnosząc również znaczący wkład w integralną ekologię. Jest to Synod, w którym nasza “salezjańska Amazonia domaga się od nas nowej odpowiedzi na potrzeby amazońskiej młodzieży” – stwierdził ks. Martín Lasarte, salezjanin.

Salezjanie są obecni w wielu krajach i regionach, a jednym z nich jest region Amazonii. Jest z nim zwiazanych dziewięć krajów: Brazylia, Boliwia, Kolumbia, Ekwador, Peru, Wenezuela, Surinam, Gujana i Gujana francuska. Jest to region, który jest kluczowym źródłem tlenu dla całej ziemi, na którym znajduje się ponad jedna trzecia lasów świata.  

Salezjanie są obecni w 6 krajach, liczą 47 wspólnot z 245 salezjanami, pełniąc posługę na obszarach wiejskich i miejskich Amazonii i Mato Grosso.

Watykan podał imiona i nazwiska uczestników Synodu. Wśród 185 osób znaczącą część stanowią salezjanie i córki Maryi Wspomożycielki.

Brazylia:

Bp Edmilson Tadeu CANAVARROS DOS SANTOS SDB, tytularny biskup Feradi Minor, pomocniczy biskup Manaus Bp Antônio dE ASSIS RIBEIRO, SDB, tytularny biskup Babra, pomocniczy biskup Belém do Pará Bp Flavio GIOVENALE SDB, biskup Cruzeiro do Sul

Ekwador:

Bp Néstor Vidal MONTESDEOCA BECERRA SDB, wikariusz apostolski Méndez, biskup tytularny Cellae in Mauritania

Peru:

Bp Augusto Martín QUIJANO RODRÍGUEZ SDB, wikariusz apostolski de Pucallpa

Wenezuela:

Bp Pablo Modesto GONZÁLEZ PÉREZ SDB, biskup Guasdualito Bp Jonny Eduardo REYES SEQUERA, SDB, wikariusz apostolski Puerto Ayacucho, biskup tytularny Canapio

Z nominacji papieskiej:

Kard. Óscar Andrés RODRÍGUEZ MARADIAGA SDB, arcybiskup Tegucigalpy (Honduras) Bp Gaetano GALBUSERA SDB, były wikariusz apostolski Pucallpy, biskup tytularny Mascula (Peru) Ks. Martín LASARTE TOPOLANSKI SDB, z Dykasterii ds. misji w Siedzibie Generalnej Salezjanów w Rzymie, misjonarz w Angoli Ks. Rossano SALA SDB, wykładowca duszpasterstwa młodzieżowego na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim i redaktor naczelny pisma “Note di Pastorale Giovanile” (Włochy)

Członkowie Komisji przedsynodalnej:

Bp José Ángel DIVASSÓN CILVETI SDB, były wikariusz apostolski Puerto Ayacucho, biskup tytularny Bamaccora (Wenezuela) Abp Edmundo Ponciano VALENZUELA MELLID SDB, arcybiskup Asunción, (Paragwaj)

Współpracownicy Specjalnego Sekretariatu:

Ks. Giovanni BOTTASSO SDB, były wykładowca Uniwersytetu Salezjańskiego w Quito; badacz zajmujący się Amazonią i pierwotnymi ludami (Ekwador) Ks. Justino SARMENTO REZENDE SDB, ekspert w dziedzinie duchowości autochtonów i duszpasterstwa inkulturowanego (Brazylia)

Wydawcy i audytorzy:

S. María Carmelita DE LIMA CONCEIÇÃO, córka Maryi Wspomożycielki (CMW), przełożona inspektorii Brazylii-Manaus pw. Laury Vicuñi” S. Mariluce DOS SANTOS MESQUITA, córka Maryi Wspomożycielki pochodząca z grupy etnicznej Barassana (Brazylia)

“Nasze zgromadzenie jest misyjne. Jesteśmy w 134 krajach i możemy uważać się za zgromadzenie wybitnie misyjne” – stwierdził ks. Lasarte – ale nie z racji tego, co robimy w Amazonii, ale z powodu tego, że głosimy Jezusa Chrystusa… Ten Synod Amazoński jest okazją do przemyślenia misyjnego wymiaru Kościoła i Zgromadzenia”.

(ANS – Rzym)

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda