Home WiadomościZe Świata Ukraina: kapłani i osoby konsekrowane potrzebują wsparcia

Ukraina: kapłani i osoby konsekrowane potrzebują wsparcia

Redakcja

Trwająca już przeszło rok wojna na Ukrainie stawia przed organizacjami niosącymi pomoc humanitarną wciąż nowe wyzwania. Jedną z takich instytucji, od samego początku wojny udzielającą wsparcia, jest międzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi we Potrzebie”, którego przedstawiciele odwiedzili właśnie Ukrainę.

Pomoc humanitarna jaka płynie na Ukrainę z całego świata jest wciąż potrzebna. Jednocześnie zauważa się konieczność jej odpowiedniego ukierunkowania, w zależności od zmieniającej się sytuacji. Jedną z organizacji, która odgrywa ważną rolę w dziele pomocy jest Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie.” Stawia sobie ono za cel wspieranie działalności duszpasterskiej i formacyjnej, jaką prowadzi Kościół. O ile na początku wojny w Ukrainie stowarzyszenie pomagało tak jak wiele innych organizacji uchodźcom, o tyle obecnie zauważa potrzebę materialnego wsparcia kapłanów oraz zakonników i zakonnic, aby mogli oni bardziej efektywnie realizować swoją misję. Jedną z konkretnych potrzeb jest obecnie m.in. zakup samochodów. Mówi koordynatorka projektów na Ukrainie Magda Kaczmarek:

„Przez to, że jest bardzo duże przemieszczanie się ludzi, księża niestety nie mogą liczyć dalej na pomoc wiernych. Będziemy więc starali się teraz przede wszystkim pomagać osobom konsekrowanym, zgromadzeniom zakonnym i księżom na parafiach. Otrzymaliśmy bardzo dużo próśb o samochody. Ponieważ Kościół katolicki stara się przekazywać jak najszybciej i jak najbardziej sprawnie pomoc humanitarną, używa do tego aut, które niestety szybko się niszczą. W zeszłym roku otrzymaliśmy bardzo dużą ilość wniosków o zakup samochodów”.

Pani Kaczmarek podkreśla także wielkie zaangażowanie darczyńców:

„Pomoc na Ukrainę jest wyjątkowo wysoka. Odnotowujemy także bardzo dużą ilość darowizn i w związku z tym możemy naprawdę pomagać tam, gdzie jest potrzeba”.

Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” swoją główną siedzibę ma w Niemczech, natomiast w wielu krajach, m.in. w Polsce posiada swoje lokalne odziały, które aktywnie prowadzą działalność pomocową.

Mariusz Krawiec SSP – Ukraina

Za: Vatican News

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda