Home WiadomościZe Świata Ukraina: nowi biskupi w diecezjach charkowsko-zaporoskiej i łuckiej

Ukraina: nowi biskupi w diecezjach charkowsko-zaporoskiej i łuckiej

Redakcja

Ojciec Święty mianował dwóch nowych ordynariuszy na Ukrainie. Są to dotychczasowi biskupi pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej Stanisław Szyrokoradiuk OFM i Witalij Skomarowski.

Bp Stanisław Szyrokoradiuk został ordynariuszem diecezji charkowsko-zaporoskiej, gdzie zastąpi 61-letniego bp. Mariana Buczka, który złożył rezygnację. Urodzony 57 lat temu, w 1956 r., w obwodzie chmielnickim na środkowej Ukrainie, odbył formację w seminarium duchownym w Rydze, otrzymując święcenia kapłańskie w 1984 r. W międzyczasie wstąpił do działającego w Związku Sowieckim w ukryciu Zakonu Braci Mniejszych. Przez 10 lat był proboszczem w Połonnem w diecezji kamieniecko-podolskiej. W 1995 r. o. Szyrokoradiuk został biskupem pomocniczym diecezji żytomierskiej (od 1998 r. kijowsko-żytomierskiej). Od 1996 r. jest on dyrektorem ukraińskiej Caritas. Przez ostatnie półtora roku pełnił równocześnie obowiązki administratora apostolskiego w Łucku.

Ta właśnie diecezja łucka otrzymuje obecnie ordynariusza w osobie bp. Witalija Skomarowskiego. Urodzony 50 lat temu, w 1963 r., w Berdyczowie na środkowej Ukrainie, studiował on medycynę w Żytomierzu. Następnie, w 1985 r. wstąpił do seminarium w Rydze i przyjął święcenia kapłańskie w 1990 r. Był wikariuszem w Berdyczowie, potem proboszczem w Sumach, w latach 1995-2000 kanclerzem kurii w diecezji żytomierskiej (od 1998 r. kijowsko-żytomierskiej) i równocześnie proboszczem parafii katedralnej w Żytomierzu, a potem przez trzy lata rektorem seminarium. W 2003 r. ks. Skomarowski został kijowsko-żytomierskim biskupem pomocniczym.

lg/ rv 

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda