Home WiadomościZe Świata Ukraina. Oblaci kustoszami „sanktuarium misyjnego”

Ukraina. Oblaci kustoszami „sanktuarium misyjnego”

Redakcja

W dniu dzisiejszym, 16 marca 2019 roku, kościół pw. św. Józefa w Gniewaniu (diecezja kamieńsko-podolska), zostanie podniesiony do godności “sanktuarium misyjnego” – będzie to pierwsze takie miejsce na Ukrainie.

Pomysł na nadanie tytułu zrodził się w dość niespodziewany sposób. Podczas zeszłorocznego odpustu parafialnego, biskup zwrócił się do zebranych w kościele wiernych: “Czy jesteście otwarci na ideę, aby utworzyć w tym miejscu sanktuarium?” Zebrani w świątyni spontanicznie odpowiedzieli twierdząco.

Ustanowienie misyjnego sanktuarium w Gniewaniu będzie okazją, aby posługiwać duszpastersko ludziom, którzy będą tutaj przybywać.

Mamy nadzieję, że sanktuarium w Gniewaniu stanie się szczególnym miejscem modlitwy oraz pomocy rodzinom, a także stworzy przestrzeń budowania i wzmacniania ich chrześcijańskiej tożsamości. Specjalnym zadaniem oblatów będzie również obranie pozytywnej roli w dążeniu do jedności chrześcijan poprzez modlitwę, jak również propagowanie kultu św. Józefa, który jest czczony zarówno przez katolików, jak i prawosławnych – podkreśla o. Paweł Wyszkowski OMI, superior Delegatury na Ukrainie i w Rosji.

Kościół św. Józefa w Gniewaniu stał się szczególnie ważny dla oblatów na Ukrainie na początku lat 90-tych. W 1991 roku utworzono tutaj pierwszą, stałą placówkę oblacką w tym kraju. Po przezwyciężeniu znacznych trudności, świątynia powróciła do katolików. Kościół został odbudowany i uroczyście re-konsekrowany we wrześniu 1997 roku.

Gniewań leży na Podolu, w obwodzie winnickim. W 1981 roku uzyskał prawa miejskie, liczy blisko 13 tysięcy mieszkańców. Miasto stanowi ośrodek przemysłu spożywczego.

Za: oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda