Home WiadomościZe Świata Ukraina: sakra biskupia o. Jacka Pyla OMI

Ukraina: sakra biskupia o. Jacka Pyla OMI

Redakcja

O. Jacek Pyl  przyjął 5 stycznia sakrę biskupią w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie. W obecności wiernych z Ukrainy i Polski święceń biskupich nowemu sufraganowi diecezji odesko-symferopolskiej udzielił jej ordynariusz bp Bronisław Bernacki.

Mszy św. przewodniczył i był głównym konsekratorem bp Bronisław Bernacki, ordynariusz diecezji odesko-symferopolski. Współkonsekratorami byli: abp Thomas Edward Gullickson, nuncjusz apostolskie na Ukrainie i abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski i przewodniczący ukraińskiego episkopatu.

W uroczystości wzięło także udział ośmiu biskupów obrządku łacińskiego oraz dwóch biskupów obrządku greckokatolickiego z Ukrainy i rzymskokatolicki biskup z Mołdawii. Ponadto Mszę św. koncelebrowało osiemdziesięciu kapłanów z diecezji odesko-symferopolskiej, ze zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, kapłani diecezjalni i zakonni z Ukrainy i zagranicy. Była również najbliższa rodzina biskupa.

Bp Jacek Pyl jest drugim w historii biskupem pomocniczym diecezji odesko-symferopolskiej, która została erygowana przez papieża Jana Pawła II 4 maja 2002 roku. Pierwszym jej ordynariuszem został bp Bronisław Bernacki.

Diecezja obejmuje obszar 138.000 km2, a w jej skład wchodzą województwa: odeskie, kirowogradzkie, mikołajowskie, chersońskie i Autonomiczna Republika Krym. Na terenie diecezji mieszka około 8,5 miliona ludzi.

W 2002 na terenie diecezji pracowało 15 księży i było kilkanaście parafii. Dziś w posługuje w niej 54 księży (ponad połowa z Polski) w 34 parafiach. Ponadto pracuje 40 sióstr zakonnych w 14 domach z 11 różnych zgromadzeń. Po upadku ZSRR na terenie diecezji działał tylko jeden kościół, pw. św. Piotra w Odessie. Teraz na terenie diecezji działa 15 kościołów, 19 kaplic parafialnych i buduje się 6 nowych kościołów.

Bp Pyl będzie rezydował w Symferopolu, drugiej stolicy diecezji i stamtąd będzie wspomagał posługę biskupa diecezjalnego.

O. Jacek Pyl urodził się 17 sierpnia 1962 r. w Podłężu k. Garwolina. W 1977 roku wstąpił do niższego seminarium duchownego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (O.M.I.). W 1981 r. rozpoczął nowicjat a 8 września złożył pierwsze śluby zakonne. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1988 r. W latach 1988-1990 był submagistrem nowicjatu na Świętym Krzyżu. Od 1990 r pracuje na Ukrainie, gdzie w latach 1997-2006 przez trzy kolejne kadencje był przełożonym Delegacji Misjonarzy Oblatów w tym kraju. Ostatnio był proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Tywrowie, na wschodnim Podolu, w diecezji kijowsko-żytomierskiej. Mottem biskupa są słowa: Pauperes evangelisantur: – Ewangelizować ubogich, a w herbie znajduje się sylwetka Niepokalanej z bazyliki Matki Bożej od Straży w Marsylii.

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda